Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera | 
aktualizacja 

Burza dopadła cię w aucie? Tego nigdy nie rób

69

Ostatnie dni przyniosły falę upałów w Polsce, ale meteorolodzy ostrzegają, że od poniedziałku czeka nas zmiana pogody. Prognozowane są burze. Co robić w sytuacji, gdy nagła ulewa zaatakuje nas w trakcie jazdy samochodem? Czy w pojazd może trafić piorun?

Burza dopadła cię w aucie? Tego nigdy nie rób
Burze nad Polską. Tego nie rób w trakcie jazdy samochodem (Materiały WP, Adobe)

"Uwaga! Dziś (20.06) burze z gradem i silny wiatr. możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - taki alert ostrzegawczy otrzymali mieszkańcy Polski w poniedziałek. To zwiastun zmiany pogody, bo po upalnym weekendzie czeka nas ochłodzenie i intensywne burze.

Biorąc pod uwagę, że właśnie rozpoczął się nowy tydzień pracy, to wielu z Polaków burze dopadną podczas jazdy samochodem. Co robić w takiej sytuacji? Co stanie się w sytuacji, gdy w pojazd trafi piorun?

Burze nad Polską. Tego nie rób w trakcie jazdy samochodem

Kategorycznie zabronione jest opuszczanie samochodu podczas burzy. Narażamy się wówczas na uderzenie piorunem, zagrożenie stanowią też spadające gałęzie z drzew czy też elementy infrastruktury drogowej. Zdarza się bowiem, że w trakcie burz porywisty wiatr zrywa tablice informacyjne czy znaki wiszące nad jezdnią.

Musimy też pamiętać, że w trakcie burzy mocno ograniczona jest widoczność. Jeśli opuścimy samochód, nawet mając na sobie kamizelkę odblaskową, to ryzykujemy potrącenie przez innego uczestnika ruchu.

Piorun może uderzyć w samochód, ale osoby znajdujące się wewnątrz nie powinny mieć powodów do zmartwień. Karoseria pojazdu działa niczym klatka Faradaya i chroni przed wyładowaniem atmosferycznym. Tym samym uderzenie przechodzi po metalowej części samochodu aż do ziemi. To kolejny argument przemawiający za tym, by w trakcie burzy pozostać w aucie.

Jeśli intensywna burza dopadnie nas w trakcie jazdy, najlepiej będzie przerwać jazdę i przeczekać najgorszy okres. Musimy jednak wybrać odpowiednie miejsce do zaparkowania. Należy unikać lokalizacji w pobliżu wysokich drzew czy stalowych konstrukcji. Rozwiązaniem może być parking wielopoziomowy albo stacja paliw.

Nie powinniśmy pozostawiać samochodu w dolinach, bo wskutek intensywnego opadu może się w nich gromadzić woda. Z tego powodu niewskazane jest też zatrzymywanie się w centrach miast w pobliżu wiaduktów, pod którymi często występuje obniżenie terenu.

Niebezpieczne jest również zatrzymywanie się na poboczu ruchliwej drogi i włączanie świateł awaryjnych. Ryzykujemy w ten sposób, że ktoś trafi w nasz pojazd podczas próby uniknięcia spadającej czy też leżącej już na nawierzchni gałęzi. Musimy też uważać podczas przejeżdżania przez głębokie kałuże. Woda dostająca się do samochodu może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Zobacz także: Lubelskie: wjechał w rozpędzony pociąg na przejeździe kolejowym. W rozbitym BMW były narkotyki
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić