Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Burza w sieci po artykule o ''inwazji nietoperzy''. Eksperci oburzeni

15

Polsat News opublikował tekst dotyczący ''inwazji nietoperzy'' w zachodniej Polsce. Padło w nim stwierdzenie, że kontakt z tymi zwierzętami może być niebezpieczny, bo mogą przenosić wściekliznę. Artykuł spotkał się z ostrą krytyką "pani z pszyry", czyli zoolog Agnieszki Graclik oraz Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra". Dlaczego?

Burza w sieci po artykule o ''inwazji nietoperzy''. Eksperci oburzeni
Karliki i borowce nie przenoszą wścieklizny - podkreślają eksperci (Facebook, Pixabay, johannaschen)

— Inwazja nietoperzy. Zwierzęta mogą przenosić wściekliznę — krzyczał tytuł artykułu, zamieszczonego 24 sierpnia na stronie polsatnews.pl. Tekst nadal można przeczytać.

Z treści dowiadujemy się, że zachodnia część Polski zmaga się z inwazją nietoperzy, które wdzierają się do budynków i uprzykrzają życie szczególnie mieszkańcom Poznania.

Autor tekstu wykorzystał informację zamieszczoną przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra", które przekazało, że ''rozpoczął się sezon masowych nalotów nietoperzy (karlików malutkich i borowców wielkich) na klatki schodowe i mieszkania''.

W dalszej części artykułu przywołano wypowiedzi Andrzeja Kepela z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" i — co istotne — wskazano, że kontakt z nietoperzami może być bardzo niebezpieczny ze względu na ryzyko zakażenia wścieklizną.

Burza w sieci po publikacji dotyczącej ''inwazji nietoperzy''

Tekst spotkał się z dużym odzewem, ale w tym konkretnym przypadku nie jest to pozytywna informacja. W poście zamieszczonym na Facebooku przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" padły mocne słowa.

Przed chwilą Polsat News opublikował wiadomość, która jest ewidentną manipulacją nastawioną na wywołanie sensacji. Wprowadza ludzi w błąd, przestrasza i rujnuje lata cierpliwych działań edukacyjnych! — czytamy na początku wpisu.

Następnie przyrodnicy wyjaśniają, dlaczego - ich zdaniem - treść artykułu jest szkodliwa. Podkreślają, że faktycznie trwają tak zwane sierpniowe "inwazje" nietoperzy na klatki schodowe, zaznaczają jednak, że karliki i borowce, które robią "inwazje", nie przenoszą wścieklizny.

Nauce nie są znane takie przypadki! U niektórych gatunków nietoperzy z naszego kontynentu występuje europejska wścieklizna NIETOPERZOWA – choroba spokrewniona z wścieklizną klasyczną (tą występującą u psów, kotów i ludzi), ale praktycznie nieprzenosząca się z nietoperzy na inne ssaki. Dlaczego o tym nie powiedziano i nie napisano w tym materiale? To są ZUPEŁNIE INNE CHOROBY, występujące u innych zwierząt — grzmią eksperci.

W poście wskazano również, że Polsat pominął istotne informacje przekazane przez eksperta w wywiadzie. — Mamy więc do czynienia z ewidentną manipulacją, szkodliwą dla przyrody, bo podtrzymującą strach przed nietoperzami — podkreślono.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Komentarz ''pani z pszyry''

Do sprawy odniosła się również zoolog Agnieszka Graclik, w mediach społecznościowych znana jako "pani z pszyry".

Nie dajcie się straszyć. Jedyne co jest tam rzeczywiście straszne, to poziom dziennikarstwa — stwierdziła ekspertka na Facebooku.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Wpisy ''pani z pszyry'' oraz PTOP ''Salamandra'' wywołały lawinę krytycznych komentarzy. Internauci wskazują, że takie publikacje służą jedynie wywołaniu paniki i działają na szkodę przyrodzie. A w tym konkretnym przypadku, mogą nakłaniać do krzywdzenia nietoperzy.

Autor: APOL
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić