Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil Różycki
Kamil Różycki | 

Buty znajdowane obok obozu koncentracyjnego. Muzeum odpowiada

Muzeum Stutthof postanowiło nawiązać współpracę z Nadleśnictwem Elbląg. Jej celem jest zadbanie o teren w sąsiedztwie placówki, gdzie odnajdywane są rzeczy osobiste należące do więźniów. W efekcie spacerując po lasach w okolicach Sztutowa, napotkać będziemy mogli specjalne tablice informacyjne.

Buty znajdowane obok obozu koncentracyjnego. Muzeum odpowiada
Tablica w Sztutowie (MUZEUM STUTTHOF W SZTUTOWIE)

O rzeczach należących do więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie mówi się od kilku lat. Spacerujący w tamtych rejonach turyści co rusz informowali m.in. o znajdowanych elementach butów pochodzących z obozu. Z tego powodu pracownicy muzeum postanowili przyjrzeć się całej sprawie i odpowiednio zareagować.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zapomniana monarchini. Król po nikim tak nie płakał, jak po niej
Poprosiliśmy muzeum o zbadanie historii, w jaki sposób te artefakty trafiły do Stutthofu, o skontaktowanie się z odpowiednimi władzami w celu stworzenia planu działania na obszarze poza obrębem muzeum [oraz o] zaproponowanie rozwiązań, co zrobić z artefaktami, które są w stanie częściowego rozpadu - opowiadał w wywiadzie dla "The Guardian" szef departamentu dziedzictwa kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Rypson.

Muzeum stawia tablice o możliwości natrafienia na przedmioty historyczne

Na reakcje muzeum nie trzeba było długo czekać. Jeszcze w tym tygodniu na terenie Nadleśnictwa Elbląg pojawiły się tablice informacyjne, mówiące o orientacyjnym zasięgu niemieckiego obozu KL Stutthof. To właśnie na tym terenie można spotkać pozostałości butów czy rzeczy osobistych będących tam więźniów.

W dniu dzisiejszym w kilku miejscach na terenie lasów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Stutthof w Sztutowie zostały zamontowane tablice informacyjne. Wspólna inicjatywa naszej placówki oraz Nadleśnictwa Elbląg ma na celu zwrócenie uwagi na historię tego miejsca, oraz tłumaczy, jak postępować w przypadku natrafienia na różnego artefakty, które mogą być związane z historią obozu. - poinformowało na swojej stronie Muzeum Stutthof.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Muzealnicy starają się zadbać o znajdujące się tam świadectwa historii. Jest to jednak bardzo trudne zadanie, ponieważ pomimo ostatniego wydobycia z lasu blisko 400 kg obuwia, problem nie zniknął. Samo oszacowanie ile jeszcze artefaktów może się znajdować w sztutowskim lesie, jest niemal niemożliwe.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić