Powiedz mi, jakiej muzyki słuchasz, a powiem ci, na kogo głosujesz? Naukowcy sprawdzili co wyborcom gra, nie tylko w duszy. Wyniki badania są interesujące, ale nie zaskakujące.
Wojciech Trempała i Anna Nogaj z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przyjrzeli się bliżej gustom muzycznym wyborców, a konkretnie zależności między gustem muzycznym a preferencjami wyborczymi.
W badaniu przeprowadzonym przez bydgoskich naukowców udział wzięło 831 studentów (między 18. a 30. rokiem życia) z kilkudziesięciu ośrodków akademickich z całej Polski. Raport z badań opublikowano w ''Świecie Idei i Polityki'' w 2021 roku.
Celem badań było rozpoznanie, czy wśród przedstawicieli młodego pokolenia Polaków ujawni się powszechnie występujące przekonanie o istnieniu zależności między deklarowanym gustem muzycznym a preferencjami politycznymi — wyjaśnili naukowcy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak się okazało, wśród młodych ludzi, którzy wzięli udział w badaniu, dostrzeżono pewne charakterystyczne upodobania.
Gust muzyczny a przekonania polityczne
Jeśli zapytasz kogoś o to, jakiej muzyki słucha, będziesz w stanie ocenić, jakie są preferencje polityczne rozmówcy — takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez bydgoskich naukowców.
Jak można przeczytać w podsumowaniu badania, konserwatystom podoba się głównie disco-polo, pop oraz muzyka sakralna. Z kolei osoby o przekonaniach liberalno-socjalnych stawiają raczej na muzykę klasyczną, folkową, jazz, rock czy heavy metal.
Okazało się, że im silniejszy stopień nasilenia przekonań autorytarnych, tym silniejsza sympatia respondentów wobec takich gatunków, jak disco polo, muzyka sakralna i religijna czy pop. [...] Z kolei słabszy stopień nasilenia tej cechy przejawiają osoby gustujące w muzyce alternatywnej, rockowej, soul i funk, jazzie, bluesie, klasyce czy heavy metalu – czy szerzej w muzyce intensywno-bun-towniczej (alternatywna, heavy metal, rock) oraz refleksyjno-złożonej (blues, klasyczna, folkowa i jazz) — czytamy w podsumowaniu badania.