Wilki to naturalni mieszkańcy polskich lasów. Jak przypomina portal zlubaczowa.pl, mocno przetrzebiona polowaniami populacja wilków sukcesywnie się odbudowuje, co jest zasługą programów ochronnych obejmujących ten gatunek. Choć wilki z natury wolą tereny mało uczęszczane przez ludzi, to zdarza się, że i one zapuszczają się w pobliże ludzkich siedzib. Sami nie jesteśmy bez winy, bo zagarniamy kolejne tereny, które stanowiły dotąd siedliska zwierząt, zacierając granicę między naszymi światami.
W lasach w pobliżu Oleszyc wilki znalazły dogodne dla siebie warunki, choć niestety i tu dochodzi do przecięcia się dróg człowieka i wilka. Dobitnie pokazuje to nagranie wykonane przez Michała Kowala w okolicy miejscowości Futory, zamieszczone na facebookowym profilu Nadleśnictwa Oleszyce.
Na filmie widać samotnego wilka, który pojawił się w pobliżu zabudowań. Zwierzę niespiesznie przechadza się po okolicy, po chwili kierując się w stronę lasu. Pokazując nagranie, leśnicy przypomnieli też o zasadach bezpieczeństwa, do których należy stosować się nie tylko w trakcie spacerów, ale także odpowiednio zabezpieczając domowe zwierzęta na posesjach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wilki bardzo dobrze czują się w lesie i na jego obrzeżach. Pamiętajcie o zabezpieczaniu swoich czworonogów na posesjach, a także wybierając się na spacer do lasu — nigdy nie puszczajcie psa luzem: powinien być cały czas na smyczy — przypominają leśnicy.
Jak zabezpieczyć się przed wilkami?
Leśnicy przypominają, że należy zrobić wszystko, aby psy i koty nie miały możliwości swobodnego przemieszczania się poza posesją, bo nasi pupile mogą stać się łatwym łupem wilków. Dotyczy to przede wszystkim godzin wieczornych i nocnych, kiedy drapieżniki są najbardziej aktywne. Choć jak pokazuje nagranie z okolic Futory, drapieżnik może pojawić się także w biały dzień.
Spacerując po lesie, nie należy spuszczać psa ze smyczy. Dzięki temu będziemy w stanie szybciej zareagować, kiedy w pobliżu pojawi się wilk. Leśnicy przypominają, że wilki w naszym kraju są objęte ochroną i choć ich obecność może budzić nasz niepokój, to jest ona ważna dla całego leśnego ekosystemu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.