O śmierci popularnego wykładowcy poinformowali jego koledzy z uczelni, którzy w niedzielny wieczór opublikowali wzruszający wpis na Facebooku Instytutu Literatury Polskiej UW.
Z bólem i poczuciem wielkiej straty przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Andrzeja Zieniewicza (1949-2023), byłego Dyrektora Centrum Polonicum i Kierownika Zakładu Literatury XX i XXI Wieku Uniwersytetu Warszawskiego, Założyciela polonistyki na uniwersytetach w Ankarze i Stambule, świetnego Znawcy literatury pogranicza fikcji i autobiografii, uwielbianego przez studentów Wykładowcy, Pogodnego i Życzliwego Przyjaciela - napisali w ostatnim pożegnaniu.
A pracownicy Centrum Polonicum dodali, że "profesor był wszystkim tym/kim/czym powinien być profesor uniwersytetu". I w słowach tych nie ma przesady, bo profesor Andrzej Zieniewicz cieszył się ogromną popularnością wśród studentów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Świadczą o tym wspomnieniu wielu osób, które studiowały pod jego okiem lub te, których prac magisterskich był promotorem.
"Cudowny egzaminator, wspaniały człowiek", "Wspaniały znawca, mówca i rozmówca... Dziękujemy za wszystko.." - czytamy pod pożegnalnym postem profesora.
Andrzej Zieniewicz w latach 2000-2008 i ponownie od 2016 roku, kierował zakładem literatury XX wieku i XXI wieku w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród jego zainteresowań były historia i historiozofia w literaturze XX wieku, problemy literatury jako świadectwa oraz studia nad formami z pogranicza fikcji i autobiografii, a także zagadnienia kontaktów międzykulturowych.
Profesorze...przecież niedawno rozmawialiśmy...tyle planów... nie potrafię znaleźć słów, żeby opisać smutek...Wyrazy współczucia dla rodziny i nas wszystkich" - napisała pod postem jedna z jego współpracowniczek.