Papież nadal przebywa w szpitalu Gemelli w Rzymie, a jego stan lekarze określają jako krytyczny. Franciszek ma m.in. zapalenie płuc i rozwijającą się, łagodną niewydolność nerek. Konieczna była transfuzja krwi, a w sobotę papież miał długi kryzys oddechowy, wymagający podania tlenu.
Krytyczny stan Franciszka sprawił, że coraz częściej mówi się o jego rezygnacji. W mediach pojawia się też giełda nazwisk. Wśród wymienianych potencjalnych następców są m.in. kardynałowie z Malty i Włoch, w tym kard. Matteo Zuppi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch. 69-letni duchowny jest bliskim współpracownikiem papieża Franciszka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W typowaniu następców Franciszka nie chce uczestniczyć ks. prof. Andrzej Szostek. Duchowny, który był uczniem Karola Wojtyły i rektorem KUL wskazuje, że przede wszystkim "należy modlić się o zdrowie" obecnego papieża. Podkreśla, że wyboru kolejnego papieża nie można ograniczać do kilku nazwisk.
Nie chcę wchodzić w te przewidywania, kto zostanie, a kto nie zostanie papieżem. Nie uczestniczę w takich dywagacjach. Tak naprawdę papieżem może zostać każdy, także ja czy pan. Wątpię jednak, że tak się stanie - mówi ks. prof. Szostek w rozmowie z o2.pl.
- Do wyboru papieża potrzebny jest konsensus. Przewaga jednej osoby musi być bardzo wyraźna - mówi.
Kardynałom na pewno zajmie trochę czasu, zanim dojdą do porozumienia w tej sprawie - zauważa były rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II.
W jakim kierunku pójdzie Kościół? Ks. Szostek mówi o "procesie"
Ks. prof. Andrzej Szostek twierdzi, że "ciężko jest powiedzieć, w jakim kierunku pójdzie Kościół po ewentualnym wyborze nowego papieża". Dodaje, że Kościół to nie tylko jego głowa.
To szereg procesów, które w nim zachodzą. Wspólnota Kościoła ma różne oblicza i pewnych rzeczy nie da się zatrzymać, niezależnie od tego, kto będzie papieżem. Jedną z tendencji jest bardzo wyraźna demokratyzacja Kościoła. Są synody, debaty, komisje teologiczne. To się dzieje i dziać się będzie - wyjaśnia duchowny.
Uczeń Jana Pawła II wskazuje jednocześnie, że papież ma duży wpływ na funkcjonowanie Kościoła, ale "nie taki, jak niektórym się wydaje".
Spójrzmy np. na problemy w polskim Kościele. Mimo pontyfikatu papieża Franciszka młodzi ludzie odchodzą z Kościoła, jest coraz mniej wiernych, spotkania wspólnot są coraz mniej liczne. To jest problem Kościoła w Polsce i papież nie będzie go rozwiązywał. Nie ma takiej ochoty i takiego prawa. Może zwrócić się do biskupów lub pomodlić, ale ostatecznie wyzwanie to stoi przed biskupami - zauważa ks. prof. Andrzej Szostek w rozmowie z o2.pl.