Odkrycie archeologiczne w Gucin Gaju. Na terenie usytuowanym między Ursynowem a Wilanowem odnaleziono artefakty datowane na wczesne średniowiecze oraz monety z XVII stulecia.
Prace archeologiczne prowadzone w bliskim sąsiedztwie kościoła św. Katarzyny skupiły się w szczególności na jednym obiekcie, który zwrócił uwagę badaczy. To półkolista konstrukcja podziemna o długości 63 metrów, zlokalizowana w obrębie Gucin Gaju.
Największą niespodzianką okazał się odkopany fragment ceglanego muru ze stopniem, który prawdopodobnie jest elementem pierwotnego wejścia do korytarza. Niezwykle ciekawie prezentuje się również materiał archeologiczny pozyskany z wykopu. Najstarsze zabytki datowane są nawet na czasy wczesnego średniowiecza - podaje strona stołecznego konserwatora zapytków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W roku 2021, na zlecenie BSKZ, zespół ekspertów przystąpił do szczegółowej dokumentacji korytarza przy pomocy skanera 3D, czego efektem była szczegółowa inwentaryzacja wraz z zarejestrowaniem 47 łukowatych nisz. Badania archeologiczne wykazały mury otaczające wejście do korytarza, które prawdopodobnie pochodzą z XIX wiecznej przebudowy.
Przedmiotem badań archeologicznych, prowadzonych przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w kooperacji z BSKZ, okazał się także odcinek korytarza pełniący funkcję cysterny. Jest przypuszczenie, iż woda zgromadzona w tej strukturze zasilała pałac w Wilanowie, własność króla Jana III Sobieskiego.
- Wiele wskazuje, na to że ten XVII-wieczny obiekt był cysterną gromadzącą wodę, która zasilała powstający kilka kilometrów dalej pałac w Wilanowie należący do króla Jana III Sobieskiego. Dalsze badania pokażą, czy te przypuszczenia się potwierdzą - podaje biuro konserwatora.
Pamięć o przebudowie korytarza w drugiej połowie XIX wieku w Gucin Gaju żyje w archiwalnych dokumentach, gdzie wspomina się o adaptacji go na lodownię. Istnieją też opowieści o jego znaczeniu jako schronu w czasie II wojny światowej. Dziś korytarz jest domem dla nietoperzy i w związku z tym został objęty ochroną jako pomnik przyrody.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.