Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Była zakonnicą przez 18 lat. Zdradziła, dlaczego zdjęła habit

91

Przez kilkanaście lat była Nazarią. Dziś jest po prostu Izą. Zdecydowała się odejść z zakonu i pomagać kobietom doświadczającym różnego rodzaju przemocy w zakonach. W rozmowie z Radiem ZET zdradziła, co pchnęło jej do podjęcia takiej decyzji.

Była zakonnicą przez 18 lat. Zdradziła, dlaczego zdjęła habit
Była siostra zakonna opowiada o swoich doświadczeniach (Pixabay, zibik)

Gdy była dzieckiem, babcia zabrała ją na pielgrzymkę, podczas której codziennie uczestniczyła w mszy świętej. I choć nie powinna tego robić, bo od dłuższego czasu nie była u spowiedzi, przystępowała do komunii. Dokładnie zapamiętała uczucie towarzyszące jej podczas jeden z takich mszy. Właśnie wtedy, jak twierdzi, odczuła obecność Boga.

Minęły lata od tamtego wydarzenia, a Izabela Mościcka wstąpiła do zakonu i została siostrą Nazarią. Habit zdjęła po 18 latach. Dlaczego to zrobiła? O powodach swojej decyzji opowiedziała w rozmowie z Radiem ZET.

Pani Izabela zwraca uwagę, że zakonnice zostają pozbawione wolności i muszą dostosować się do nieludzkich, jej zdaniem, zasad. — Bóg nigdy nie odebrał nam wolności, bo to tak duża wartość, że zgodził się na nasz grzech. A w zakonie cały wpływ na własny los jest nam odbierany — podkreśla pani Izabela.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Myją toi-toie na festiwalu. Tak pokazują miłość Boga
Jak Bóg mógłby chcieć, by siostry traktowały się nieludzko?! Przełożone podejmują decyzje z przekonaniem, że robią najlepiej, jak mogą, ale nie zauważają potrzeb sióstr. To wynik wielu lat odczłowieczania systemu. Pewna psycholożka zwróciła mi ostatnio uwagę nawet na fakt, że siostry nie mogą w niektórych formacjach mówić do siebie po imieniu. Są zgromadzenia, w których nie możesz już zwracać się do koleżanki: Ania. Teraz to siostra Anna. To zabiera relację — wyjaśnia rozmówczyni Radia ZET.

Kobieta zaznacza, że niezależnie od zgromadzenia, schemat działania przełożonych jest ten sam. Twierdzi też, że sama była ofiarą przemocy w różnych formach, a pewne rzeczy nadal przepracowuje, choć poza zgromadzeniem jest trzeci rok.

Przemoc w żeńskich zgromadzeniach zakonnych

Izabela Mościcka z wykształcenia jest pedagożką. Założyła Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym, bo, jak twierdzi — siostry nie są w stanie unieść uciemiężenia, przemocy, mobbingu, zastraszania.

Pojawiają się oczywiście elementy przemocy fizycznej: popchnięcia na schodach czy na ścianę, ale siostry zakonne najczęściej spotykają się z nadużyciami ze strony przełożonych, roszczących sobie władzę absolutną. Pojawia się też coś, co można nazwać w tych warunkach mobbingiem, który w zgromadzeniach bywa mikroprzemocą sączoną od samego początku formacji. To trochę jak z bitymi dziećmi, mającymi potem wysoki próg bólu – siostry doświadczające nadużyć od lat mają wysoki poziom tolerancji na takie zachowania. Ofiary nie do końca świadomie przenoszą to na innych. Nie mają innych narzędzi, bo wymuszanie pewnych rzeczy strachem jest dla nich oczywiste i naturalne — podkreśla była zakonnica.

Pani Izabela zaznacza, że najmniej uwagi poświęca się przemocy seksualnej, w tym stosowanej na kobietach przez kobiety.

Znajoma opowiadała mi o jednej z przełożonych w nowicjacie, która potrafiła przyjść do sióstr o pierwszej w nocy, obudzić którąś z nich i zaprosić do swojego pokoju. Gdy padło na moją znajomą – zaprotestowała. Te, które poszły, mówiły o dwuznacznych sytuacjach, o pewnym "rytuale". Inna przełożona kazała siostrom przed ślubami wieczystymi myć sobie nogi i robić masaż stóp. Każdego wieczoru któraś z nich to robiła — opowiada była zakonnica.

Trwa ładowanie wpisu:instagram
Autor: APOL
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Powtórka wyborów wójta w Korycinie. Decydujący jeden głos
Wzrost liczby przyjęć do policji w 2024 roku. To koniec problemu wakatów?
W Polsce ta ryba trafia na talerze. Inne kraje zakazują sprzedaży
Sojusz PiS z Konfederacją? Zaskakujące wyniki badań
Max Verstappen mistrzem świata Formuły 1. Dokonał tego po raz czwarty
Tak będzie wyglądać McDonald's w 2050 roku? Koreanka pokazała nagranie
Lepiej tego nie rób. Mandat i punkty karne murowane
Niecodzienne sceny w brazylijskim zoo. Wskoczył do stawu z hipopotamami
Europejski kraj ostrzega przed komarami. Przenoszą choroby tropikalne
Julia Szeremeta wraca na ring. Zawalczy o mistrzostwo
Trump wybrał kolejną współpracowniczkę. Ma zostać sekretarzem rolnictwa
Mija 130 lat od przełomowego wynalazku Kazimierza Prószyńskiego
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić