Oto #HIT2023. Przypominamy najlepsze materiały mijającego roku.
Kampus Akademii Kultury Społecznej i Medialnej mieści się w Toruniu przy ulicy Starotoruńskiej. To teren Portu Drzewnego - śródlądowego portu rzecznego, który niegdyś był jednym z największych tego typu w całym kraju.
Obecnie zdecydowanie zdominowały go jednak inwestycje zakonu redemptorystów, którego członkiem jest o. Tadeusz Rydzyk. To właśnie tu znajdują się związane z nim znane "dzieła".
Okolica jest słynna w całej Polsce, bowiem zwie się ją "imperium o. Rydzyka". Postanowiliśmy sprawdzić, jak owo imperium prezentuje się z bliska. Co zastaliśmy?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co rzuca się w oczy? Przede wszystkim teren jest zadbany i bardzo spokojny. Nie ma śmieci, zaś ogrodnicy pieczołowicie doprowadzają do ideału pobliskie ogrody. Każda ścieżka jest perfekcyjnie wysprzątana.
Podobnie jest w budynku samej szkoły. Po wejściu do budynku uczelni, w oczy rzucają się roll-upy "Naszego Dziennika" i Radia Maryja - mediów powiązanych z ojcem Rydzykiem - oraz duża tablica poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej.
Wcieliliśmy się w rolę studenta, który chciałby zapisać się na studia w AKSiM. Co należy zrobić?
Konieczne jest przekazanie świadectwa maturalnego lub świadectwa ukończenia studiów - jeżeli mówimy o kursach magisterskich. Do tego niezbędne będzie też zaświadczenie od proboszcza z własnej parafii - informuje nas pracownica sekretariatu uczelni.
Bez tego ostatniego nie mamy raczej co myśleć o rozpoczęciu studiów w tej akademii.
Kampus to nie tylko szkoła
Warto pamiętać, że w kampusie funkcjonuje również wspomniany akademik. Mogą z niego korzystać zarówno studenci dzienni, jak i osoby uczące się tokiem wieczorowym.
Przykładowo osoba, która studiuje na "podyplomówce" może spać w hotelu płacąc promocyjną stawkę 50 złotych za dobę.
Akademik może służyć również jako hotel dla osób przyjezdnych. Jak usłyszeliśmy, często korzystają z niego pielgrzymi.
Co jeszcze można zobaczyć na miejscu? Na pewno ciekawość wzbudzi... tężnia oraz Park Pamięci Narodowej w Toruniu.
Tężnia nie jest wielka, ale można przy niej odpocząć, korzystając z zainstalowanych ławek. Okazuje się, że nie trzeba wcale jechać do legendarnego Ciechocinka, aby poczuć uzdrowiskowy klimat w woj. kujawsko-pomorskim.
Muzeum z kolei poświęcone jest osobom, które w czasie II wojny światowej ratowały ludność żydowską. Miejsce to usłane jest wielokwiatowym dywanem, a trawniki podcięte niemal pedantycznie.
Może coś na ząb?
W budowie jest natomiast Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II.
Oczywiście, każdy student czy turysta może pomodlić się w pobliskim sanktuarium lub zjeść obiad i wypić kawę w pobliskiej kawiarni. Wszystko to właśnie "dzieła" słynnego redemptorysty.
Sam kampus zasługuje na pochwały pod względem czystości. Nie wiemy jednak, jak w tak sterylnych warunkach czują się studenci.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.