Leśnicy Lasów Państwowych w różnych miejscach spotykają rysie. W lesie, na ambonie, a nawet na drogach krajowych. Na terenie Nadleśnictwa Baligród 27 grudnia foto-pułapka zarejestrowała rysia spacerującego na leśnej ścieżce.
Było -20 st. Celsjusza
Był to bardzo mroźny poranek. Jak widzimy w prawym dolnym rogu zdjęcia, 27 grudnia wczesnym rankiem był aż 20-stopniowy mróz. Jednak rysiom zima niestraszna.
Zimą ryś swoje letnie futro zastępuje wersją znacznie grubszą w kolorze srebrno-szarym. Łapy rysia pełnią funkcję naturalnych rakiet śnieżnych. Są stosunkowo duże, futrzaste, a ryś uderzając nimi w ziemię rozpościera palce, co pomaga mu nie zapadać się w wysokim śniegu.
Ryś jest dużym drapieżnikiem, którego trudno pomylić z innym gatunkami. Długość ciała rysia dochodzi do 1,5 m, a waga do 20 kg. Ryś jest aktywny w ciągu nocy, w dzień natomiast śpi. W ciągu doby może wędrować nawet na odległość 20 km. Zdobycz (najczęściej sarny i jelenie) starannie ukrywa, wciągając upolowane zwierzęta pod zwalone pnie, w gęstwiny i maskując śniegiem lub ściółką.
Do tak zamaskowanego pożywienia ryś może wracać nawet przez kilka dni. Potomstwem - zwykle rodzą się 2-3 osobniki - opiekuje się tylko samica. Nawet połowa młodych rysi ginie jeszcze przed usamodzielnieniem się.
Rysie świetnie się czują w dużych kompleksach leśnych, ale nie gardzą też bliskością osad ludzkich, ponieważ blisko pól uprawnych łatwiej o podstawową zdobycz rysia - sarnę. Rysie giną często we wnykach zastawianych przez kłusowników na sarny i jelenie. Wpada też pod koła samochodów i pociągów. Rysie objęte są całoroczną ochroną.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.