Nicień wcześniej nieznanego gatunku został znaleziony 40 metrów pod powierzchnią w stanie uśpienia zwanym kryptobiozą - przekazał CNN Teymuras Kurzchalia, zaangażowany w badania emerytowany profesor Instytutu Biologii Komórki Molekularnej i Genetyki Maxa Plancka w Dreźnie.
Ożyli organizm po 40 tys. lat
Organizmy w stanie kryptobiotycznym pozostają w stanie "między śmiercią a życiem", a ich aktywność metaboliczna staje się trudna do wykrycia. Kryptobioza pozwala im przetrwać w nadzwyczajnych warunkach środowiskowych, mogą w ten sposób znieść całkowity brak wody czy tlenu oraz wytrzymać ekstremalne temperatury.
Jak podkreśla Kurzchalia, dotąd organizmy ożywiane ze stanu kryptobiozy znajdowały się w nim przez dziesięciolecia, a nie tysiąclecia. Nicień badany przez niemieckich naukowców był zamrożony w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie od 46 000 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Można zatrzymać życie, a potem zacząć je od początku. To ważne odkrycie - wyjaśnia Kurzchalia.
Philipp Schiffer, lider grupy badawczej Instytutu Zoologii na Uniwersytecie w Kolonii i jeden z naukowców zaangażowany w badanie zauważa, że odkrycie jest istotne także z innego powodu.
Naukowiec jest przekonany, że "badanie adaptacji gatunków do tak ekstremalnych środowisk poprzez analizę ich genomów pozwoli opracować lepsze strategie ochrony w obliczu globalnego ocieplenia".
Patrząc i analizując te zwierzęta, być może możemy wzbogacić biologię konserwatorską, a może nawet podjąć wysiłki na rzecz ochrony innych gatunków lub przynajmniej dowiedzieć się, co zrobić, aby je chronić w tych ekstremalnych warunkach, które mamy teraz - Schiffer powiedział CNN.