Akademia Sztuki Wojennej to najbardziej prestiżowa uczelnia wojskowa w Polsce. Kształci żołnierzy, ale też cywili. Może kształcić m.in. na kierunkach związanych o naukach o bezpieczeństwie oraz nauk o obronności w dziedzinie nauk społecznych.
Nowym wykładowcą ASW został Jerzy Wenderlich. To były wicemarszałek Sejmu i jeden z liderów Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Polityk został zatrudniony w Zakładzie Działań Niekinetycznych, który zajmuje się m.in. analizą propagandy wojennej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
O rozstrzygnięciu konkursu poinformowano w poniedziałek, 26 sierpnia. Na stronie internetowej akademii pojawiła się informacja, że "komisja konkursowa rozstrzygnęła konkurs z 16 lipca". Dodajmy, że Jerzy Wenderlich obronił doktorat w lipcu 2023 r.
Przyszło polecenie i trzeba było dopisać Wenderlicha do programu studiów - twierdzi informator TVN24.
Praca została napisana na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tematem rozważań polityka z Torunia była mowa nienawiści i sposoby na zatrzymanie tego trendu w polskiej polityce. Miała tytuł "Zwalczanie mowy nienawiści w parlamencie w świetle doświadczeń Sejmu RP".
Promotorem pracy był prof. Jerzy Jaskiernia. To także były polityk, m.in. minister sprawiedliwości i parlamentarzysta Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Obaj doskonale znają się z sejmowych ław i czasów, gdy SLD rządziło Polską.
Konkurs był rozstrzygnięty przed jego ogłoszeniem?
Według ustaleń dziennikarzy TVN24, już w lipcu pojawiła się informacja, że dr Jerzy Wenderlich będzie wykładał na ASW przedmiot "Mowa nienawiści". To kilka tygodni przed ogłoszeniem konkursu na stanowisko adiunkta uczelni. Jak to możliwe?
Wenderlich broni się w rozmowie z dziennikarzami, że ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć. Twierdzi, że informację o konkursie znalazł na stronie internetowej uczelni.
Nie odnosi się natomiast wprost do pytania, czy rozmawiał o tej sprawie ze swoim politycznym kolegą, wiceszefem MON, który nadzoruje ASW, Stanisławem Wziątkiem.
Sam Wziątek uważa, że nie miał żadnego wpływu na zatrudnienie na uczelni. Z kolei władze akademii wskazały, że "zatrudnienie podyktowane było wolnym wakatem adiunkta od marca 2024 roku".
Dodajmy, że przedmiot "Mowa nienawiści" pierwszy raz pojawi się w planie uczelnianych zajęć w roku akademickim 2024/25.