Policja w Dorset otrzymała zgłoszenie na początku kwietnia o kradzieży dwóch koparek w małym miasteczku Ferndown niedaleko Bournemouth w Anglii. Śledztwo wykazało, że jedna z nich koparka została zlokalizowana na terenie Polski, w Pruchniku w województwie podkarpackim. Policja z Dorset we współpracy z polskimi służbami podjęła działania, aby maszyna została przetransportowana z powrotem do Wielkiej Brytanii i zwrócona właścicielowi.
Jak informuje "The Guardian", jeśli koparka została przetransportowana drogą lądową, prawdopodobnie przebyła trasę przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy, zanim dotarła do Polski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W ciągu ostatniego roku mocno ucierpieliśmy z powodu kradzieży. Jesteśmy bardzo zadowoleni z odzyskania tej maszyny. Jest to świadectwo pracy wykonanej przez policję. Nawet poza granicami kraju skradzione przedmioty mogą i zostaną odnalezione - powiedział właściciel w rozmowie z "The Guardian".
Czytaj także: Klaudia El Dursi skazana. Film widziała cała Polska
Ukradli koparkę w Anglii. Znaleziono ją w Polsce
Odnalezienie koparki było możliwe dzięki współpracy wielu organizacji, w tym Krajowego Zespołu ds. Kradzieży w Budownictwie i Rolnictwie, Krajowej Służby Wywiadu Przestępczości Pojazdowej, polskiej policji oraz Interpolu. Wspólne działania tych agencji umożliwiły namierzenie maszyny na terenie Polski.
Kate Schofield z zespołu ds. przestępczości wiejskiej policji w Dorset podkreśliła, że tego rodzaju przestępstwa mają poważne konsekwencje dla poszkodowanych oraz ich firm. Kradzież sprzętu budowlanego nie tylko generuje straty finansowe, ale także zakłóca działalność przedsiębiorstw, które niejednokrotnie są zależne od takich maszyn.
Nasze dochodzenie jest w toku, aby zidentyfikować sprawców i pociągnąć ich do odpowiedzialności za zorganizowane przestępstwa. Robimy również wszystko, co w naszej mocy, aby zlokalizować drugą koparkę, która została skradziona podczas tego incydentu - powiedziała Kate Schofield.
Andrew Huddleston z National Rural Crime Unit stwierdził, że ta kradzież jest dowodem na to, że międzynarodowe grupy przestępcze coraz częściej kierują swoje działania przeciwko brytyjskiemu przemysłowi rolniczemu i budowlanemu. Zaznaczył również, że jest to jedna z wielu konfiskat maszyn przeprowadzonych na arenie międzynarodowej w ciągu ostatnich 18 miesięcy, co pokazuje skalę tego zjawiska.