Mimo że w Polsce nie ma prawa, które zezwalałoby na zawieranie związków małżeńskich przez pary homoseksualne, w sierpniu 2021r. para znanych polskich lekarzy zorganizowała symboliczny ślub w Bydgoszczy.
Maciej Socha i Mateusz Wartęga chcieli powiedzieć symboliczne "biorę cię za męża" w otoczeniu najbliższych. Ślub medyków wywołał duże emocje wśród opinii publicznej. Niestety znaleźli się i tacy, którzy w skandaliczny sposób komentowali sprawę.
Pod jednym z facebookowych postów informujących o ślubie lekarzy Dżulian M. napisał: "Debilizm od razu kulka w leb a nie jakieś mataczenie seksualności pier**lnal by raz i dwa problemy z glowy dziecka zadnego xhociaz by nie skrzywdzil nie ma na takie cos tlumaczenia za jaja i do gory powiesic" - [pisownia oryginalna]
Dżulian M. skazany
Sprawą zajął się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Niemal miesiąc temu Dżulian M. usłyszał zarzuty. W niedzielę 16 stycznia OMZRiK poinformował na Facebooku, iż sędzia Sądu Rejonowego w Koninie Anna Leśniewska Barczyk nie miała wątpliwości i wydała wyrok nakazowy: 5 miesięcy ograniczenia wolności z koniecznością świadczenia nieodpłatnych prac społecznych w wymiarze 20 godzin miesięcznie.
Ponadto wyrok w sprawie Dżuliana M. ma być opublikowany na koszt skazanego w "Przeglądzie Konińskim" zaraz po jego uprawomocnieniu. Wyrok wydano na początku stycznia.
Czytaj także: Wpadka na całego. Łukaszenka chyba tego nie przemyślał
Bardzo cieszymy się z wyroku sądu, bo chcemy wierzyć, że będzie on przyczynkiem do refleksji dla osób, które się o nim dowiedzą, i uświadomienia Polakom, jak powszechna jest nienawiść wobec gejów. Skorzystaliśmy z pomocy Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który złożył doniesienie o tym, że pan Dżulian M. nawołuje do zamordowania nas - mówią lekarze w rozmowie z "Gazetą Wyborczą"
- Homofobia powinna być penalizowana, podobnie jak zachowania rasistowskie. Jednak nie chodzi nam o kary ani zemstę, ale wyrok ten to kolejny mały krok do ochrony osób LGBT+. Następnym razem każdy, kto chce siać nienawiść, przypomni sobie, że jednak nie jest bezkarny - dodają Socha i Wartęga.
Prezes OMZRiK Konrad Dulkowski w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przyznał, że "bardzo często prokuratury w Polsce odmawiały ścigania przestępstw nienawiści wobec osób LGBT+, tłumacząc się brakiem odpowiednich przepisów".
My, od ponad dwóch lat, powołujemy się na art. 255 mówiący o nawoływaniu do popełnienia przestępstwa. I jesteśmy skuteczni. Do dziś mamy już kilkadziesiąt wyroków skazujących za tego typu przestępstwa - dodaje prezes OMZRiK. cyt. przez "GW".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.