Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

"Cały czas są aktywne". Zdjęcie z okolic Iławy

1

Mimo że szczyt aktywności kleszczy przypada na maj-czerwiec to pracownicy Lasów Państwowych informują, że te niebezpieczne pajęczaki nadal są aktywne. Leśniczy z okolic Iławy pokazał dowód.

"Cały czas są aktywne". Zdjęcie z okolic Iławy
Pomimo tego, że mamy prawie połowę grudnia, to kleszcze cały czas są aktywne. (Lasy Państwowe)

Ugryzienie kleszcza może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Im dłużej tkwi w ciele, tym większe prawdopodobieństwo zakażenia. Jednym z najbardziej znanych powikłań jest borelioza.

Kleszcze kojarzymy z wiosennymi i letnimi eskapadami w dzikie ostępy przyrody. Wtedy też się przed nimi zabezpieczamy, a po przyjściu do domu dokładnie oglądamy, czy aby nie przyprowadziliśmy na sobie jakiegoś pasażera na gapę - infromują leśnicy.

Okazuje się, że pomimo tego, że mamy niemal połowę grudnia, to kleszcze nadal są aktywne. Leśniczy z okolic Iławy natrafił na kleszcza podczas spaceru.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najpewniejszy objaw boreliozy. Pojawia się nawet 30 dni po ukąszeniu przez kleszcza
Kleszcze cały czas są aktywne. Spowodowane to jest stosunkowo wysokimi temperaturami, jak na tę porę roku. Kleszcza ze zdjęcia znalazł na sobie dzisiaj leśniczy z okolic Iławy - infromują pracownicy Lasów Państwowych.

Leśnicy przypominają, by po powrocie ze spaceru dokładnie sprawdzić miejsca wyjątkowo podatne na ukąszenie kleszcza: szyję, skórę głowy czy pachy.

Dlatego jeśli wybieracie się na przedświąteczny spacer do lasu, czy na poszukiwania choinki - warto się i swoich towarzyszy obejrzeć po powrocie do domu, czy nie chodzi po nas ten mały, ale bardzo groźny pajęczak - apelują leśnicy.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

W przypadku ukąszenia kleszcza, ważne jest, żeby usunąć go jak najszybciej. Pajęczaka należy chwycić jak najbliżej skóry przy pomocy pęsety, lassa lub specjalnej pompki i pewnym ruchem wyciągnąć do góry. Po wyjęciu kleszcza upewniamy się, że został usunięty w całości. Miejsce po ukąszeniu należy zdezynfekować, a następnie umyć dokładnie ręce.

Przez kilka dni należy obserwować miejsce po ukąszeniu. Jeśli pojawi się rumień, obrzęk, wysypka lub wystąpią objawy podobne do grypy (pogorszenie samopoczucia, uczucie zmęczenia, bóle głowy, stawów, nudności lub wymioty, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych), należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż może to świadczyć o rozwijającym się zakażeniu.

Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Fałszywy Biały Miś z Krupówek zwinął biznes. Dostał 70 mandatów
Najstarsze wzmianki o nim pochodzą z 1816 roku. Trafił właśnie na Wawel
Kłobuck pożegnał zamordowanego księdza. Na pogrzebie tłumy
Pocałował piłkarkę w usta. Sprawa wróci do sądu
Dodaj do ciasta na oponki. Wyjdą miękkie i delikatne
Zarzuty dla lekarki i pielęgniarek z DPS w Zielonej Górze. W ranach zalęgły się larwy much
Polska piłka nożna coraz bliżej czołówki. Wymarzona 15. w zasięgu
Tajemniczy balon na Podlasiu. Służby badają podejrzany pakunek
Masz tuje? Nie zapomnij wykonać tego zabiegu przed nadejściem wiosny
Asteroida YR4. NASA wydała komunikat
Kuracjusze narzekają na posiłki w Ciechocinku. "Lepiej mają lokatorzy w chlewiku"
Zabójcze pułapki. Niesamowite odkrycie na dnie morza
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić