We wtorek decyzją Podsekretarza Stanu Ministerstwa Obrony Narodowej Stanisława Wziątka nowym dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego został generał dywizji w stanie spoczynku, prof. dr hab. Bogusław Pacek.
Te zmiany nie spodobały się Sławomirowi Cenckiewiczowi i Wiesławowi Wysockiemu. Profesorowie w proteście odeszli z Rady Muzeum Wojska Polskiego.
Napisali w tej sprawie też list do szefa MON, Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Czytaj więcej: Cierpisz na te choroby? Wojsko na pewno ci odmówi
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stojąc na stanowisku, że byli funkcjonariusze i żołnierze aparatu represji PRL nie powinni pełnić w wolnej Polsce jakichkolwiek funkcji publicznych uważamy decyzję pana premiera powołującą byłego kapitana Wojskowej Służby Wewnętrznej w Gdańsku na dyrektora Muzeum Wojska Polskiego za skandaliczną i szkodliwą dla Wojska Polskiego - napisano w liście.
Autorzy dokumentu dodają, że "ta niezrozumiała decyzja ma również charakter prowokacji, jeśli weźmie się pod uwagę, że zapadła ona na krótko przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego integralną częścią były zawsze uroczystości organizowane w Muzeum Wojska Polskiego".
W liście dogłębnie przedstawiono postać nowego dyrektora Muzeum Wojska Polskiego. Podkreślono także, że "mamy w Polsce wielu oddanych Wojsku Polskiemu strażników pamięci".
Mamy w Polsce wielu oddanych Wojsku Polskiemu strażników pamięci, którzy w godny sposób upamiętniają chwałę polskiego oręża na przestrzeni tysiąclecia państwowości polskiej, którzy dbają o pamięć o żołnierzach, którzy czy to na polach bitewnych, czy w niemieckich obozach, na sowieckim Sybirze i w lesie katyńskim oddali życie za Polskę; którzy pamiętają o zbrodniach Ludowego Wojska Polskiego i jego tajnych służb na polskich bohaterach pierwszej i drugiej konspiracji; którzy wiedzą czym były represje wojskowych prokuratur, sądów i służb specjalnych dekady lat 80. Nie służyli oni jednak w przestępczych organizacjach, nie wysługiwali się komunistom, ich sowieckim protektorom i nie byli odznaczani w stanie wojennym - czytamy.
Autorzy listu zaznaczają, że "Muzeum Wojska Polskiego i nasze Wojsko Polskie nie zasługuje na tak wielkie upokorzenie, jakim jest nominacja żołnierza WSW na dyrektora Muzeum".
Czytaj również: Wzmożony ruch wojsk na terenie całego kraju. O co chodzi?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.