W Polsce mamy wielu poszukiwaczy przyrodniczych ciekawostek. Na Podlasiu działa "Magna Silva", czyli grupa eksploracyjna przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Puszczy Knyszyńskiej "Wielki Las". I to właśnie jej miłośnicy dbają, by ten kompleks leśny był właściwie chroniony.
Jednemu z członków grupy udało się trafić na coś, "co niejednemu z nas przyprawiłoby o zawrót głowy".
Wędzidło końskie z elementami z stopów miedzi – podobne egzemplarze datowane są (tutaj nie ma jeszcze jednoznacznej odpowiedzi) od późnej epoki brązu aż po okres wpływów rzymskich - informują członkowie stowarzyszenia w mediach społecznościowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wędziło jest oczywiście elementem ogłowia, wkładanym koniowi do pyska w celu przekazywania mu sygnałów i kierowania nim.
Według historyków, epoka brązu na Bliskim Wschodzie trwała od 3400-1200 lat przed naszą erą. Na ziemiach dzisiejszej Polski datowana jest od 2200-700 lat przed naszą erą.
Na terenie Puszczy Knyszyńskiej najstarsze pozostałości osadnictwa ludzi pochodzą sprzed 10 000 lat. Plemiona miały tu eksplorować złoża krzemienia, którego zasoby odkryto w okolicach gminy Wasilków. Hodowcy na tym terenie mieli pojawić się w związku z migracją stad reniferów i jeleni. Dla ówczesnych ludzi były one cennym źródłem pożywienia, a z ich skór mieli ubrania i budowali szałasy.
Czytaj więcej: Szok w Holandii. Niewiarygodne, z czego budują gniazda
Identyfikacji i oszacowania wieku znaleziska mieli dokonać archeolodzy: Hubert Lepionka oraz Marcin Kasprowicz. Odkryć w Puszczy, członkowie grupy, prowadzą za zgodą Nadleśnictwa Supraśl i Podlaskiego Konserwatora Ochrony Zabytków.