Chorwacja to idealne miejsce na wakacje z wielu powodów. Przede wszystkim oferuje malownicze krajobrazy - od krystalicznie czystych wód Adriatyku po urokliwe miasteczka z kamiennymi uliczkami i zabytkowymi budowlami.
Kraj ten słynie również z przepięknych plaż, w tym zarówno piaszczystych, jak i kamienistych, które zachęcają do relaksu i kąpieli słonecznych.
Co więcej, chorwacka kuchnia zachwyca różnorodnością i smakami, zwłaszcza świeżymi owocami morza, oliwą z oliwek i lokalnymi winami. Bogata kultura, liczne festiwale oraz gościnność mieszkańców sprawiają, że pobyt w Chorwacji jest niezapomnianym doświadczeniem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ceny w Chorwacji w 2024 roku
Jak wygląda natomiast życie w Chorwacji z perspektywy naszego portfela? Profil 1000mildonieba opublikował na TikToku nagranie, w którym przedstawia ceny różnych produktów.
Jak się okazuje, ceny podstawowych produktów spożywczych w Chorwacji w 2024 roku nie odbiegają znacznie od tych w Polsce, choć często są nieco wyższe. Na przykład:
- 6-ciopak piwa - 7,49 euro (ok. 32 zł),
- piwo Krusovice - 1,19 euro (ok. 5,1 zł),
- 300 g pomidorów malinowych - 1,99 euro (ok. 8,5 zł),
- cytryny - 1,49 euro/kg (ok. 6,4 zł),
- banany - 1,44 euro/kg (ok. 6,2 zł),
- białe wino - 3,99 euro (ok. 17 zł),
- opakowanie jaj - 2,99 euro (ok. 12,89 zł),
- kostka masła (na promocji) - 1,69 euro (ok. 7,25 zł)
- mleko 2,8% - 1,02 euro (ok. 4,4 zł)
- puszka Coca-Coli - 1,45 euro (ok. 6,2 zł)
Najtańsze zakupy można zrobić w sieciach takich jak Lidl, Kaufland, Spar, Konzum czy Plodine, gdzie warto polować na promocje oznaczone jako "akcija"
Ceny w Chorwacji. Polacy wydali werdykt
Jak widać, Chorwacja w 2024 roku nie jest już tak tania jak kiedyś, ale nadal można tam spędzić udane wakacje bez nadmiernego nadwyrężania budżetu. W komentarzach pod nagraniem internauci pisali:
Ceny jak w PL albo nawet tańsze.
Jest git, właśnie wracam z wakacji.
Przekonały mnie te paragony grozy. Dzisiaj startuję do Chorwacji.
Jestem właśnie w Orebič, ceny takie jak w PL. Niektóre rzeczy minimalnie droższe, są sklepy z paragonami grozy, a są i normalne - czytamy w komentarzach.
Są jednak rzeczy, za które trzeba zapłacić zdecydowanie więcej niż w Polsce.
Drożyzna to jest, jak mechanik bierze 900 euro za wymianę części. A u nas nasz mechanik bierze 800 zł.
Byłam w maju, jestem w szoku. W Dubrowniku 2 leżaki i parasol 58€. Masakra, jeżdżę po świecie i takich cen nigdy nie widziałam - piszą internauci.
Reasumując można zauważyć, że ceny produktów spożywczych w Chorwacji są porównywalne do tych w Polsce lub nieco wyższe. Zdecydowanie większa różnica pojawia się, kiedy mówimy o usługach.