Mężczyzna z Lublina próbował przechytrzyć policjantów. Garwolińscy mundurowi zatrzymali go do kontroli na drodze ekspresowej S17 Warszawa-Hrebenne. Jak informują pracownicy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie, mężczyzna przekroczył prędkość o 29 km/h i rozpędził się do 149 km/h.
Mundurowi postanowili zatrzymać kierowcę do kontroli. 44-letni mieszkaniec Lublina przedstawił policjantom dokumenty. Wszystko przebiegało zgodnie z procedurą, do czasu, aż funkcjonariusze nie spojrzeli na zdjęcie mężczyzny. Był zupełnie niepodobny do osoby figurującej w dokumentach.
Mieszkaniec Lublina okazał policjantom jako swoje prawo jazdy i dowód osobisty wystawione na inne nazwisko. Funkcjonariusze wykazali się czujnością i szybko ustalili właściwe dane mężczyzny - informuje mł. asp. Małgorzata Pychner.
Chciał przechytrzyć policjantów. Nigdy tego nie rób!
Choć kierowca chciał przechytrzyć policjantów, dzięki swojej czujności, mundurowi szybko ustalili jego prawidłowe dane. Okazało się, że mężczyzna podający się za kogoś innego, w rzeczywistości ma zakaz prowadzenia pojazdów. Orzekł to sąd w Grodzisku Mazowieckim.
Poprzednia sprawa to nie koniec problemów 44-latka. Teraz sprawa znów trafi do sądu. - Sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Posługiwanie się cudzym dokumentem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności - dodaje Pychner.
Za posługiwanie się cudzym dokumentem grozi surowa kara. Lepiej nigdy nie postępować tak, jak mężczyzna zatrzymany na drodze S17. Grozi za to do 2 lat pozbawienia wolności. Mówi o tym art. 275 k.k.:
Kto posługuje się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby albo jej prawa majątkowe lub dokument taki kradnie lub go przywłaszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.zaś za niestosowanie się do orzeczonych środków karnych grozi do 5 lat więzienia.
Konsekwencje prawne ma również niestosowanie się do orzeczonych środków karnych. Za jazdę autem pomimo zakazu, mężczyzna może zapłacić wysoką grzywnę lub trafić za kratki. O szczegółach mówi art. 180a k.k.:
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.