Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 

Chciał uczyć angielskiego w Rosji. Został wysłany na front

Duńczyk przybył do Rosji, ponieważ nie zgadzał się z europejskimi wartościami. 33-letni Nicklas Hoffgaard chciał uzyskać rosyjskie obywatelstwo, pragnął pracować jako tłumacz angielskiego. Rzeczywistość okazała się brutalna, szybko trafił na front, gdzie był bity i zmuszany do picia wódki. Postanowił wówczas zrezygnować ze służby...

Chciał uczyć angielskiego w Rosji. Został wysłany na front
Duńczyk został wysłany na front. Szybko tego pożałował (Getty Images)

33-letni Duńczyk znany jest również jako Stanley Most. Do Rosji przybył przed rokiem. Jak tłumaczył, postanowił wyjechać, ponieważ nie zgadzał się z wartościami w Europie oraz twierdził, że pogarsza się klimat polityczny.

Jak informuje niezależny rosyjski portal Mediazona, Duńczyk otrzymał pozwolenie na pobyt do października, liczył na otrzymanie obywatelstwa. Planował wyjazd na Syberię i odbycie tam służby, a także podjęcie pracy jako tłumacz języka angielskiego.

Niespodziewanie dla Hoffgaarda, rosyjska armia postanowiła wysłać go na front, choć on tego nie chciał. Dodatkowo jego prawnik przekazał, że nie znał języka i nie wiedział, jakie dokumenty podpisuje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Joanna Koroniewska i Dorota Szelągowska razem w TVN-ie. Darzą się sympatią czy wręcz przeciwnie?

Nicklas Hoffgaard trafił do jednostki zajmującej się dronami, nieopodal Ługańska. Skarżył się, że zabrano mu telefon, zmuszano do picia wódki oraz podejrzewano o szpiegostwo na rzecz USA i Danii. Miał też zostać pobity.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Duńczyk chciał odejść po roku od rozpoczęcia służby. Przekazano mu jednak, że zgodnie z nowym prawem umowa z resortem obrony jest na czas nieokreślony i nie może zrezygnować. Mężczyzna postanowił walczyć przed sądem. W pierwszej instancji moskiewski sąd wojskowy odmówił rozwiązania kontraktu, ale w drugiej instancji inny sąd wojskowy uznał umowę za niezgodną z prawem - przekazała Mediazona.

Meduza dodaje, że Władimir Putin 19 sierpnia podpisał dekret, który mówi o "udzielaniu pomocy humanitarnej osobom podzielającym tradycyjne rosyjskie wartości duchowe i moralne". Na jej podstawie obcokrajowcy, którzy nie zgadzają się z "neoliberalnymi wytycznymi ideologicznymi" mogą otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy w ramach specjalnej procedury..

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić