Wyzwanie znane jako "Benadryl challenge" polega na zażyciu od 12 do 14 tabletek leku przeciwhistaminowego, dostępnego bez recepty pod nazwą "Benadryl". Lek zawiera substancję zwaną difenhydraminą, która w przypadku spożycia większych ilości może wywoływać dezorientację i halucynacje.
Niebezpieczne wyzwanie na TikToku
O taki właśnie chodziło 13-letniemu Jacobowi Stevensowi z Ohio. Chłopak wziął sześciokrotność zalecanej dawki lekarstwa, a swój "wyczyn" transmitował na TikToku. Niestety, ilość spożytego medykamentu okazała się stanowczo zbyt duża dla jego młodego organizmu.
Na nagraniu, które trafiło do mediów społecznościowych, widać jak 13-latek popija pigułki, a chwilę później jego ciało ogarniają dreszcze. Gdy o sytuacji dowiedzieli się jego rodzice, nastolatek został natychmiast przewieziony do szpitala.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lekarze podłączyli Jacoba do respiratora i przez sześć dni walczyli o jego życie. Niestety, mimo wysiłków całego personelu medycznego, chłopak zamarł.
Justin Stevens, ojciec Jacoba, wyznał w rozmowie z ABC 6, że był to "najgorszy dzień w jego życiu". Opowiedział o tym, jak usłyszał druzgocącą wiadomość, że jego syn już nigdy się nie obudzi.
Powiedzieli, że możemy go trzymać pod aparaturą podtrzymującą życie, że może tam leżeć - ale on nigdy nie otworzy oczu, nigdy nie będzie oddychać, uśmiechać się, chodzić ani mówić - wyznał zrozpaczony mężczyzna.
Teraz Justin wraz z resztą rodziny nagłaśnia przypadek swojego syna w mediach, by przestrzec innych rodziców przed niebezpiecznym wyzwaniem i niebezpieczeństwami związanymi z korzystaniem z platform społecznościowych przez młodych.
Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby inne dziecko przez to nie przeszło - mówiła przez łzy babcia Jacoba, udzielając wywiadu w telewizji ABC 6.
Bliscy zmarłego udostępnili w sieci zdjęcie Jacoba w szpitalu, podłączonego do aparatury medycznej. Rozpowszechniają je ku przestrodze.
Justin Stevens próbuje także skłonić ustawodawców do wprowadzenia ograniczeń wiekowych w kupowaniu leków, takich jak Benadryl, a także właścicieli platform społecznościowych, by ograniczyli dostępność dla dzieci.