Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Danuta Pałęga | 

Chcieli wytruć myszy. Przez toksyczny środek nie żyją dzieci

185

Seria zatruć wysoce toksycznym środkiem na gryzonie wstrząsnęła Polską. Trujące tabletki, które po kontakcie z wodą wytwarzają fosforowodór, śmiertelny dla ludzi i zwierząt, stały się przyczyną dramatów w kilku województwach. Zdarzenia miały miejsce w Skarszynie (woj. mazowieckie), Ujeździe (woj. wielkopolskie) oraz Tomaszowie Lubelskim (woj. lubelskie). W dwóch przypadkach toksyczna substancja zebrała tragiczne żniwo.

Chcieli wytruć myszy. Przez toksyczny środek nie żyją dzieci
Środek na myszy okazał się śmiercionośny. Nie żyją dzieci (Pixabay, Policja)

Pierwszy przypadek zatrucia miał miejsce w Skarszynie, gdzie 9-letnie bliźnięta znalazły się na skraju śmierci. Dzięki szybkiej reakcji lekarzy i odpowiedniemu leczeniu udało się jednak uratować ich życie.

Jak podaje "Fakt", kolejne zdarzenia miały miejsce w Ujeździe pod Grodziskiem Wielkopolskim oraz w Tomaszowie Lubelskim.

W Ujeździe toksyczny środek został umieszczony pod styropianem w ścianach domu, co spowodowało kilkunastokrotne przekroczenie bezpiecznego stężenia fosforowodoru. W rezultacie 3-letnia dziewczynka zmarła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy o niebezpiecznej modzie. Zapytaliśmy, co sądzą o "snusach"

Z kolei w Tomaszowie substancję znaleziono w piwnicy domu, gdzie również doszło do tragicznego w skutkach zatrucia – tym razem życie stracił 2-letni chłopiec. Dorosłym udało się przeżyć.

Toksyczne właściwości fosforowodoru. "Zabija w kilkanaście sekund"

Toksykolodzy alarmują o ekstremalnym niebezpieczeństwie związanym z nieodpowiednim użyciem fosforowodoru.

To jest substancja bardzo toksyczna. Potrafi zabić w kilkanaście do kilkudziesięciu sekund. Czasu na ratunek jest niewiele. Najbardziej narażone są małe dzieci — wyjaśnił "Faktowi" Eryk Matuszkiewicz, toksykolog z Poznania.

Niestety, w każdym z przypadków fosforowodór został użyty niezgodnie z zaleceniami –niewłaściwe umieszczenie trujących tabletek sprawiło, że toksyczny gaz rozprzestrzenił się w zamkniętych pomieszczeniach.

Wzrost użycia silnych trucizn. "Myszy dosłownie wchodzą do domów"

Wielu mieszkańców obszarów wiejskich, zmagających się z inwazją gryzoni, sięga po niebezpieczne środki w desperackiej walce z myszami.

Już dawno nie było takiej plagi myszy, jak w tym roku. Wszyscy się na to bardzo skarżą, myszy dosłownie wchodzą do domów tabunami — mówiła "Faktowi" mieszkanka okolic Grodziska Wielkopolskiego.

Dla wielu osób konwencjonalne trutki przestają być skuteczne, dlatego sięgają po silniejsze substancje, które – jak pokazują ostatnie przypadki – mogą nieść śmiertelne ryzyko.

Powszechna dostępność trujących tabletek. Brak kontroli nad sprzedażą środków toksycznych

Środki wydzielające fosforowodór można bez większych problemów kupić przez internet, a ich cena jest bardzo niska. Niestety, mimo że ich toksyczność jest bardzo wysoka, nie ma regulacji, które ograniczałyby dostęp do tych substancji tylko dla przeszkolonych osób.

Jak podaje "Fakt", Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji podkreśla, że to jest środek, który powinien być używany w odległości kilkudziesięciu metrów od domu, powinien być umieszczony pod ziemią, by minimalizować ryzyko.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić