Eksploracja Marsa stała się dla agencji kosmicznych na całym świecie wyznacznikiem nowoczesności. Od 6 sierpnia 2020 roku należący do NASA łazik Curiosity przemierza pustynną planetę. Przez ten czas wykonał wiele zdjęć, które trafiły do sieci. W przeszłości swój łazik wysłało tam również ZSRR.
W sierpniu 2020 roku Chińczycy wysłali na Marsa swój łazik. Zhurong jest pierwszym tego typu chińskim urządzeniem, które wylądowało na pustynnej planecie. Dotarło tam 10 lutego 2021 roku. Pierwotny plan zakładał trzymiesięczną eksplorację, jednak ta trwała ponad rok. Łazik wykorzystywał do zasilania panele i energię słoneczną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W maju 2022 roku chiński łazik wszedł w stan hibernacji, by przeczekać marsjańską zimę. Jego wybudzenie miało nastąpić po siedmiu miesiącach, jednak Chińczycy nie podali żadnej aktualizacji.
NASA pokazała zdjęcia chińskiego łazika
Nowe fakty w sprawie przedstawiła właśnie NASA. Z najnowszych zdjęć z Marsa wynika, że Zhurong od miesięcy się nie porusza. Na kilku fotografiach z różnymi datami chiński łazik zawsze stoi w tym samym miejscu. Autorem kadrów z kosmosu jest Sonda Mars Reconnaissance Orbiter.
Zhurong widoczny jest na zdjęciach jako mała zielona kropka. Pierwsze dwie fotografie pochodzą z ubiegłego roku, a ostatnia została wykonana 8 lutego 2023 roku. Potwierdza to podejrzenia, że łazik nie został wybudzony z planowanej na grudzień hibernacji. Kiedy temperatura na Marsie wyniesie -15 stopni Celsjusza, możliwe, że urządzenie wznowi działanie. Jedną z przyczyn wydłużonej przerwy może być pokrycie grubą warstwą paneli słonecznych, które zapewniają maszynie zasilanie.