Jak informuje portal The Straits Times, poprawki do ustawy wprowadził najwyższy organ ustawodawczy Chin. Zostały one oficjalnie uwzględnione w niedzielę 30 października w ramach ustawy o ochronie praw i interesów kobiet.
Przeczytaj także: Dyplomaci zaciągnęli protestującego do konsulatu. Interweniowała policja
Prawa kobiet w Chinach. Przełomowa nowelizacja
Rząd nagłośnił nowelizację za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej Narodowego Kongresu Ludowego Chin. Ustawa z poprawkami ma wejść w życie do 2023 roku. Na temat wzmocnienia praw chińskich kobiet zabrał głos Zang Tiewei, rzecznik Komisji ds. Ustawodawstwa Narodowego Kongresu Ludowego.
Przeczytaj także: Było ich ponad 300. Lekarze nie mogli uwierzyć
Zang Tiewei zapewnił, że nowelizację poprzedziły dogłębne badania chińskiego społeczeństwa. W rezultacie powstały propozycje rozwiązań tak drażliwych kwestii, jak m.in. dyskryminacja w miejscu pracy ze względu na płeć oraz molestowanie seksualne. Prawo ma również ułatwić przedstawicielkom chińskiego społeczeństwa łącznie macierzyństwa z karierą zawodową.
Rewizja opiera się na dogłębnych badaniach, skupiających się na rozwiązywaniu drażliwych problemów w zakresie praw kobiet. Prawodawstwo powinno wspierać kobiety i ułatwiać im godzenie rodzenia dzieci z pracą — tłumaczył Zang Tiewei (The Straits Times).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeczytaj także: Chińczycy wzięli się do roboty. Budują 26-piętrowy chlew
Chińskie społeczeństwo boryka się z niskim wskaźnikiem urodzeń. Kluczową przyczyną takiego stanu rzeczy jest dysproporcja w liczbie kobiet i mężczyzn, stanowiąca pokłosie lat polityki jednego dziecka. W rezultacie na Chinki jest wywierana silna presja, aby rezygnowały z edukacji i kariery na rzecz opieki nad potomstwem i starszymi członkami rodziny.