aktualizacja 

Chłodno, coraz chłodniej... kiedy możemy się spodziewać startu sezonu grzewczego?

2

Ten tydzień będzie pierwszym od dawna, kiedy temperatury w kraju raczej nie przekroczą 30 stopni. Mało tego - druga połowa tygodnia ma być chłodna i deszczowa. To sprawi, że tęsknym wzrokiem spojrzymy na koce i...kaloryfery. Kiedy można się spodziewać sezonu grzewczego? Zwykle na przełomie września i października, ale jak się okazuje - wpływ na ten termin mogą mieć sami mieszkańcy.

Chłodno, coraz chłodniej... kiedy możemy się spodziewać startu sezonu grzewczego?
. (Pixabay)

Najważniejszą rolę w tym, kiedy rozpocznie się sezon grzewczy, odgrywa pogoda. Jeszcze parę dni temu każdy z nas wzdrygał się na myśl o tym, że mogłoby być jeszcze cieplej. Żar lał się z nieba, przez co myśli o sezonie grzewczym nie pojawiały się właściwie w niczyjej głowie. Poza pracownikami miejskich przedsiębiorstw energetyki cieplnej, gdzie trwają prace nad rozpoczęciem sezonu 2024/2025.

O tym, że sezon grzewczy rozpoczyna się na przełomie września i października, wiadomo od dawna. Jednak jest to data wyłącznie orientacyjna.

Na przykład Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Rzeszowie zapewnia, że jest gotowe na rozpoczęcie sezonu grzewczego 15 września. To jednak nie oznacza, że kaloryfery w mieście zrobią się tego dnia gorące.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rzeka ludzi w polskim mieście. Koniec wakacji nie oznacza końca tłumów

W polskich miastach sezon grzewczy rusza w różnych terminach. Wpływ na to mają choćby mieszkańcy, którzy zgłaszają zapotrzebowanie do spółdzielni mieszkaniowych. Spółdzielnie przekazuję informację o zapotrzebowaniu do MPECu.

Tak samo wygląda rozpoczęcie sezonu grzewczego w budynkach użyteczności publicznej takich, jak szkoły, przedszkola czy urzędy.

Rozpoczęcie sezonu grzewczego. Kluczowe są trzy dni

Często zastanawiamy się nad tym, od jakiej temperatury możemy się spodziewać rozpoczęcia sezonu grzewczego. Zazwyczaj wnioskuje o to zarządca budynku, przez co może się zdarzyć tak, że w jednej dzielnicy na różnych osiedlach sezon grzewczy rozpocznie się w różnych momentach.

Przyjęta została jednak zasada tzw. trzech dni. Polega ona na tym, że zarządcy uruchamiają sezon grzewczy w momencie, jak przez trzy dni z rzędu temperatura powietrza będzie spadać poniżej 10 stopni w najchłodniejszym momencie doby.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić