Bogdan Kicka| 

Choroby jelit na skutek antybiotyków? Nowe badania naukowców

3

Naukowcy odkryli, w jaki sposób nadużywanie antybiotyków przyczynia się do rozwoju nieswoistych zapaleń jelit, takich jak choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelit. Najnowsze badania, opublikowane na łamach "Science Advances", wskazują, że główna przyczyna tych schorzeń może leżeć w uszkodzeniu błony śluzowej jelit, a nie tylko w wpływie na bakterie.

Choroby jelit na skutek antybiotyków? Nowe badania naukowców
Przełom w badaniach: jak antybiotyki niszczą jelita? (Getty Images, SimpleImages)

Zespół badaczy z izraelskiego Uniwersytetu Bar-Ilana przeprowadził szczegółową analizę wpływu antybiotyków na jelita myszy. W badaniu wykorzystano zaawansowane techniki, takie jak sekwencjonowanie RNA, uczenie maszynowe oraz pomiar wydzielania śluzu. Wyniki potwierdzają, że antybiotyki znacząco wpływają na funkcjonowanie błony śluzowej jelit, co może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Badacze zwracają uwagę, że u pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit dochodzi do uszkodzenia tej błony, która stanowi barierę ochronną.

Odkryliśmy, że stosowanie antybiotyków faktycznie uszkadza ochronną warstwę śluzu, która oddziela układ odpornościowy w jelitach od mikrobiomu. Odkrycie to burzy paradygmat, według którego antybiotyki szkodzą tylko bakteriom, a nie naszym własnym komórkom – opowiada dr Shai Bel, autor publikacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ciecierzyca. Dlaczego warto ją wybrać zamiast mięsa?

Skutki uszkodzeń błony śluzowej

W wyniku uszkodzeń błony śluzowej jelit, bakterie mogą łatwiej wnikać do tkanek, co prowadzi do wzmożonej odpowiedzi immunologicznej, namnażania się antygenów bakteryjnych oraz rozwoju charakterystycznych dla tych schorzeń owrzodzeń. Badanie wykazało również, że ten niekorzystny efekt występuje niezależnie od sposobu podawania antybiotyków – zarówno doustnie, jak i w formie iniekcji.

Nowe możliwości leczenia

Izraelscy naukowcy zapowiedzieli, że w przyszłości planują badania nad potencjalnymi metodami terapeutycznymi, które mogłyby ograniczać niepożądane działanie antybiotyków na jelitowy śluz. Jak podkreślają, ich odkrycia mają istotne znaczenie nie tylko dla zrozumienia mechanizmów rozwoju nieswoistych zapaleń jelit, ale również dla przyszłego kształtowania bezpieczniejszej antybiotykoterapii.

Zespół badaczy apeluje o ostrożne stosowanie antybiotyków oraz dokładną analizę ich wpływu na zdrowie jelit.

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić