2 lutego w Kościele katolickim obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego, znane w Polsce jako święto Matki Bożej Gromnicznej. Błogosławienie świec w ten dzień symbolizuje Jezusa Chrystusa jako "Światłość na oświecenie pogan i na chwałę Izraela".
Święto Matki Bożej Gromnicznej ustanowiono w V w.
Święto Ofiarowania Pańskiego przypada czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu i zostało ustanowione w 492 r. przez papieża św. Gelazego. Nawiązuje do biblijnego wydarzenia ofiarowania Jezusa w świątyni jerozolimskiej oraz obrzędu oczyszczenia Matki Bożej. W tradycji żydowskiej każdy pierworodny syn był uważany za własność Boga i musiał być wykupiony w świątyni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W Polsce święto to kończy okres śpiewania kolęd oraz trzymania żłóbków i choinek. Liturgicznie jednak okres Bożego Narodzenia zamyka święto Chrztu Pańskiego, obchodzone w tym roku 12 stycznia.
Czytaj także: To święto nakazane. Katolicy muszą być wtedy w kościele
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego
Od 1997 r., zgodnie z decyzją papieża Jana Pawła II, 2 lutego obchodzony jest również Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W Polsce i za granicą pracuje 9,4 tys. polskich zakonników, 15,3 tys. zakonnic i 1165 mniszek. Zakonnicy prowadzą liczne dzieła charytatywne, w tym hospicja i schroniska dla bezdomnych.
Poprzez ślubowanie rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, osoby konsekrowane ukazują nam prawdziwe oblicze bezinteresownej miłości - napisał bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego.
Kapucyn brat Konrad Baran podkreślił, że życie w czystości to więcej niż brak współżycia seksualnego.
Dotyczy ono przede wszystkim stosunku do Boga i drugiego człowieka - zaznaczył w rozmowie z PAP.
Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, w 2023 r. w Polsce było 15 632 siostry zakonne, co stanowi spadek w porównaniu do roku poprzedniego. Najliczniejszymi zgromadzeniami są służebniczki NMP, nazaretanki i elżbietanki. Wśród męskich zakonów dominują franciszkanie, salezjanie i pallotyni.