Media społecznościowe obiegły nagrania z komisji wojskowych w Republice Ałtaju, gdzie coraz więcej miejscowych zmusza się do zgłoszenia w ramach "częściowej mobilizacji", ogłoszonej przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Na krążących po sieci filmikach widać, jak oburzone kobiety próbują dostać się do środka.
Czytaj także: Putin użyje broni jądrowej? Oto odpowiedź Ukraińców
"Ciche ludobójstwo" w Ałtaju
Podejrzewają one, że ludzie Putina celowo mobilizują rdzennych Ałtajczyków, a nie Rosjan. Takie podejście władz w Republice Ałtaju nazywa się "cichym ludobójstwem". Niezależne media szacują, że nawet 90 proc. mężczyzn, którzy mają zgłosić się do komisji, to przedstawiciele tego narodu.
Te szacunki nie są jednak potwierdzone przez władze, ponieważ nie udostępniają one list osób zmobilizowanych. Na nagraniach w mediach społecznościowych widać jednak, że prawie wszyscy, którzy musieli stawić się do wojska, to Ałtajczycy.
Czytaj także: Kłęby dymu nad miastem. Rosjanom nie jest do śmiechu
Czytaj także: Rosyjski świat w Chersoniu. Zobacz, jak wyglądają sklepy
Sprawdzą "doniesienia o naruszeniach"
"Kommiersant" podaje, że w minioną sobotę szef Republiki Ałtaju Oleg Chorochordin poinformował, iż z regionu wysłano już pierwszą grupę ludzi, którzy wezmą udział w "specjalnej operacji wojskowej", jak oficjalnie Rosjanie nazywają rozpętaną przez Putina wojnę.
Nie wymienił jednak liczby zmobilizowanych mieszkańców. Z kolei sekretarz prasowy Chorochordina Michaił Maksimow poinformował, że komisja rekrutacyjna Republiki Ałtaju ds. mobilizacji sprawdza doniesienia mieszkańców regionu Kosz-Agacz o "możliwych naruszeniach w tworzeniu list zmobilizowanych".
Wyniki audytu zostaną przekazane organom kontrolnym i nadzorczym w celu podjęcia odpowiednich działań - napisał Maksimow.
Republika Ałtaju jest jednym z ostatnich regionów Syberii, który zgłosił wysłanie osób powołanych w ramach "częściowej mobilizacji" do udziału w wojnie w Ukrainie.
"Ciche ludobójstwo". Ałtajczycy stanowią 35 proc. populacji
Ałtajczycy to naród pochodzenia turkijskiego, zamieszkujący głównie góry Ałtaj na terenie rosyjskiej Republiki Ałtaju. Według danych statystycznych, w regionie tym następuje jednak spadek udziału procentowego Rosjan.
W 1989 roku stanowili oni 60,36 proc., a w 2010 roku już 55,68 proc. ludności republiki, podczas gdy następuje ciągły przyrost udziału procentowego rdzennych Ałtajczyków. Ci stanowili w 1989 roku – 30,99 proc., w 2002 roku – 32,98 proc., a w 2010 roku – 35,33 proc. ludności.