Assos to starożytne greckie miasto, które leży na terenach dzisiejszej Turcji w prowincji Çanakkale. Władze starają się o to, aby cenne ruiny znalazły się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie są wpisane na listę wstępną. Wciąż prowadzone są tam wykopaliska, które już nieraz przynosiły zaskakujące odkrycia.
Gwizdek sprzed 2 tys. lat
Profesor Nurettin Arslan wykładowca z Çanakkale Onsekiz Mart University (ÇOMÜ) wraz z 25-osobowym zespołem prowadzi na miejscu prace wykopaliskowe. Wykopaliska są wspierane przez Ministerstwo Kultury i Turystyki, Tureckie Towarzystwo Historyczne. Niedawno zespół naukowców natknął się na interesujący przedmiot.
Archeolodzy odkryli gwizdek mający prawdopodobnie 2 tys. lat. Przedmiot był umieszczony w grobie należącym do dziecka.
Czytaj także: Niesamowite odkrycie w Izraelu. Statek sprzed 1200 lat
Gwizdek został wykonany z terakoty i jest w kształcie małego ptaka. Jak powiedział Arslan, podobne gwizdki były codziennymi zabawkami dziecięcymi często wkładano je do grobów najmłodszych. Był to element rytuału pogrzebowego.
Czytaj także: Nowy kontynent Amazja. Wiemy, kiedy może się pojawić
Przedmiot pochodzi z czasów panowania imperium rzymskiego. Szacuje się, że ma około 2 tys. lat lub więcej.
To zrozumiałe, że figurka ptaka z terakoty znaleziona na powierzchni wokół kościoła Ayazma była gwizdkiem. W starożytności takie przedmioty były używane jako zabawki dla dzieci i pozostawiane jako prezenty, zwłaszcza w grobach dzieci. Wiadomo, że przedmiot ten, który nadal działa jako gwizdek, był używany od epoki klasycznej do epoki rzymskiej. Nie jest możliwe podanie dokładnej daty. Ale domyślamy się, że to okres rzymski lub wcześniejszy – powiedział profesor Arslan.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.