Zgodnie z szacunkami do odbycia wspomnianych ćwiczeń wojskowych może być powołanych w sumie nawet 200 tysięcy Polaków. Co ciekawe, znajdą się pośród nich nie tylko żołnierze rezerwy (czyli tacy ze złożoną przysięgą wojskową).
Obejmie to również obywateli, którzy mają wciąż nieuregulowaną służbą wojskową lub są cenni ze względu na posiadane kwalifikacje zawodowe. Chodzi zwłaszcza o zawody medyczne, tj. lekarzy i pielęgniarki. To nie koniec! Mowa tutaj też... o informatykach oraz zawodowych kierowcach.
Cierpisz na tę przypadłość? Nie wezmą cię do wojska
Portal Interia poinformował teraz dokładnie, którzy z wezwanych polskich obywateli nie rozpoczną w ogóle ćwiczeń wojskowych. Powołał się na rozporządzenie MON z 9 maja 2022 roku. Okazuje się, że przeszkodą do tego staną się nie tylko pewne choroby, ale i nawet sama budowa ciała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Otóż ze służby będą zwolnione m.in. osoby: o wzroście poniżej 155 cm i z zaburzeniami proporcji budowy ciała, z otyłością II i III stopnia czy z odwrotnym położeniem trzewi. Również transseksualizm i obojnactwo stanowią ku temu "poważne przeciwskazania".
Wykluczeni ze służby zostaną obywatele cierpiący m.in. na przewlekłe choroby skóry. Wojska unikną też ci posiadający blizny (powstałe nie tylko po samookaleczeniach, ale też takie, które znacznie szpecą lub upośledzają sprawność kandydata). Przeciwskazaniem okażą się schorzenia naczyń limfatycznych lub węzłów chłonnych.
Do innych schorzeń, zwalniających ze służby wojskowej, trzeba dodatkowo zaliczyć: choroby układu oddechowego (m.in. obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa, inne rzadkie choroby oskrzeli i płuc) oraz choroby układu krążenia (wszelkie choroby serca, a także jego wady czy zaburzenia rytmu serca).
Oprócz tego, na liście znajdują się także choroby narządu wzroku, słuchu a także układu pokarmowego, jak np. choroby przełyku, przewlekłe zapalenie żołądka czy choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Inne choroby, które zwalniają ze służby wojskowej, to m.in. zdiagnozowane cukrzyca, choroby tarczycy, choroby psychiczne i choroby układu kostno-stawowego - czytamy.
Czytaj więcej: Mięsny obiad dla czterech osób. Cena? Raptem 10 złotych
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.