Cios w Kościół? Reakcja księży na rewolucję w szkołach

835

Już od września zostaną wprowadzone zmiany w nauczaniu religii w szkołach planowane przez ministrę Barbarę Nowacką. Kościół kategorycznie się z nimi nie zgadza się i w odpowiedzi zapowiada zmiany w podstawie programowej szkolnej katechezy.

Cios w Kościół? Reakcja księży na rewolucję w szkołach
Kościół zapowiada zmiany w podstawie programowej w nauczaniu religii (Pixabay)

Od przyszłego roku szkolnego w nauczaniu religii w szkołach zajdą spore zmiany. Przypomnijmy, że, jak zaplanował resort Barbary Nowackiej, przedmiot nie będzie się wliczał do średniej ocen ani nie znajdzie się na świadectwie. Ponadto lekcje katechezy będą odbywały się na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej i będą łączone w różnych grupach wiekowych.

Wiele osób jest zadowolonych z proponowanych przez Ministerstwo Edukacji rozwiązań, jednak nie wszyscy. Wśród największych oponentów jest Kościół katolicki, a także wielu nauczycieli tego przedmiotu.

Wobec planowanych przez resort edukacji zmian w organizacji szkolnych lekcji religii Kościół w po raz kolejny przedstawił stanowisko w tej sprawie. W czasie niedawnej konferencji prasowej przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial zapowiedział zmiany w podstawie programowej nauczania lekcji religii w szkole.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tłit - Barbara Nowacka

Kościół zapowiada zmiany w podstawie programowej lekcji religii

Powstanie zespół do przygotowania nowej podstawy programowej dla lekcji religii w szkole. Jest konieczność mocniejszego zaakcentowania treści kulturowo-wychowawczych – to pozwoli też bardziej uzasadnić obecność lekcji religii w szkole - mówił bp Wojciech Osial w wywiadzie dla portalu ekai.pl.

- Lekcja religii powinna wtedy obok treści ewangelizacyjnych podjąć takie zadania, jak nauczanie historii Kościoła, ukazywanie religii chrześcijańskiej w wymiarze historii, kultury, sztuki. Powinna pokazać wpływ wiary na kształtowanie postaw wychowawczych i prospołecznych - tłumaczył.

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego zapowiedział też, że zmiany obejmą również katechezę parafialną.

Potrzeba katechezy w parafii wypływa ze szczególnego znaczenia parafii jako miejsca formacji wiary. Tylko w parafii jest możliwe doświadczenie wiary i realizacja wtajemniczenia chrześcijańskiego. Biskupi podkreślili konieczność odnowy katechezy w jej wymiarze katechumenalnym - mówił z kolei w rozmowie z portalem "Opoka".
Autor: PAA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić