Jakub Artych
Jakub Artych| 

Co będzie z danymi o ciążach Polek? Ministerstwo nie chce się wycofać

3

Przepisy rozszerzające katalog danych wprowadzanych do rejestru zdarzeń medycznych m.in. o ciążę weszły w życie w 2022 roku. Czy obecny rząd zmieni te przepisy? Ministerstwo Zdrowia w rozmowie zabrało głos w tym temacie i zaskoczyło, bo nie planuje na razie zmian w obowiązującym prawie.

Co będzie z danymi o ciążach Polek? Ministerstwo nie chce się wycofać
Dane o ciąży pozostaną w rejestrze? Ministerstwo zabiera głos (Pixabay)

Rejestr ciąż to baza danych, w której od 2022 roku w Polsce rejestruje się każdy przypadek ciąży. Lekarze mają obowiązek wpisywania do systemu informacji o ciąży pacjentek w ramach wykonywania procedur medycznych.

Ministerstwo Zdrowia za rządów Prawa i Sprawiedliwości twierdziło, że celem rejestru jest poprawa opieki nad ciężarnymi oraz lepsze monitorowanie zdrowia matek i dzieci.

Wprowadzenie rejestru ciąż budzi jednak wiele kontrowersji. Krytycy wskazują, że może on stanowić narzędzie do inwigilacji i ograniczania praw reprodukcyjnych kobiet.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy reagują na nowy pomysł UE o naprawie sprzętu. "Ciekawe, jak to będzie wyglądało"

Szczególnie obawiają się tego organizacje walczące o prawa kobiet, które wskazują na możliwość wykorzystywania danych z rejestru do kontroli i represji wobec pacjentek decydujących się na przerwanie ciąży.

Jak wobec tego rejestru zachowa się obecny rząd? Ministerstwo Zdrowia nie planuje wycofania się z obowiązku wpisywania danych o ciąży do rejestru zdarzeń medycznych

Nie prowadzimy obecnie prac legislacyjnych zmierzających do zmiany przepisów rozporządzenia - poinformowało PAP biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Jak czytamy, celem zbierania danych w SIM (System Informacji Medycznej) jest zapewnienie pracownikom medycznym dostępu do danych o zdrowiu konkretnego pacjenta wyłącznie w celu zapewnienia jak najwyższej jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych.

Argumenty za wprowadzeniem rejestru. Padają argumenty

Zwolennicy rejestru twierdzą, że rejestracja ciąż pozwoli na lepsze planowanie i alokację zasobów w ochronie zdrowia, a także ułatwi monitorowanie ciąż wysokiego ryzyka.

Wprowadzenie rejestru ciąż spotkało się z mieszanymi reakcjami społecznymi, a dyskusje na temat jego funkcjonowania oraz konsekwencji dla pacjentek trwają nadal. Czas pokaże, czy obawy krytyków okażą się uzasadnione, czy też rejestr przyczyni się do poprawy jakości opieki nad matkami i dziećmi.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić