Chromosphaera perkinsii to gatunek jednokomórkowych organizmów, który odkryto w 2017 roku w osadach morskich wokół Hawajów. Pierwsze oznaki jego obecności na Ziemi datowane są na ponad miliard lat, a więc na długo przed pojawieniem się pierwszych zwierząt. Zespół naukowców kierowany przez adiunkta Omayę Dudina zaobserwował, że gatunek ten tworzy struktury wielokomórkowe, które wykazują uderzające podobieństwo do zarodków zwierzęcych.
To fascynujące, że niedawno odkryty gatunek pozwala nam cofnąć się w czasie o ponad miliard lat – stwierdziła w raporcie zespołu badawczego Marine Olivietta, technik laboratoryjny i uczestniczka badań, cytowana przez "Bild".
Niektóre geny, których mikroby używają do napędzania swojego rozwoju, i ogólne wzorce, których przestrzegają, są podobne do tych, które obserwujemy u zwierząt — wskazał starszy naukowiec badawczy Bigelow Laboratory John Burns. Ten proces rozwoju embrionalnego przebiega według precyzyjnych etapów, które są zadziwiająco podobne między gatunkami zwierząt i mogą sięgać okresu na długo przed ich pojawieniem się.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badacze zastrzegają jednak, przejście od organizmów jednokomórkowych do wielokomórkowych jest nadal słabo poznane.
To nie kończy dyskusji o jajach
Choć nowy trop jest obiecujący, uczestnicy debaty podkreślają, że "jajko" to nie to samo, co "jajko". Pierwsze jaja w twardej skorupce zostały złożone dopiero około 200 milionów lat temu.
Przodek naszego kurczaka pochodzi z dżungli Azji Południowo-Wschodniej. Pewnego dnia taka pierwotna kura złożyła pierwotne kurze jajo. Zamiast tego wykluła się zwykła kura i dopiero wtedy pojawiło się pierwsze kurze jajo, jakie znamy — wskazuje "Bild".