Naukowcy z Uniwersytetu Genewskiego odkryli, że jednokomórkowy organizm Chromosphaera perkinsii znaleziony na Hawajach, tworzył struktury wielokomórkowe przypominające embriony zwierząt.
Organizm ten pojawił się na Ziemi co najmniej miliard lat temu i podczas podziału komórek wytwarzał formy przypominające jajka – podaje "Independent".
Choć Chromosphaera perkinsii jest organizmem jednokomórkowym, to jego zachowanie pokazuje, że procesy koordynacji i różnicowania wielokomórkowego były obecne na długo przed pojawieniem się na Ziemi pierwszych zwierząt – powiedziała główna autorka badania, Omaya Dudin cytowana przez "Independent".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jajko czy kura? Naukowcy nie mają wątpliwości
Naukowcy zauważyli, że po osiągnięciu maksymalnego rozmiaru C. perkinsii dzielił się bez dalszego wzrostu, tworząc kolonie wielokomórkowe, przypominające wczesne stadia embrionalne zwierząt. Kolonie te, składające się z różnych typów komórek, utrzymywały się przez około jedną trzecią cyklu życiowego organizmu.
Czytaj także: Najnowsze odkrycie naukowców. Biegun północny przesuwa się w kierunku Rosji w nietypowym tempie
Odkrycie sugeruje, że narzędzia genetyczne potrzebne do "tworzenia jajek" istniały na długo przed tym, jak natura "wynalazła kury". "To fascynujące, że gatunek odkryty tak niedawno pozwala nam cofnąć się w czasie o ponad miliard lat" – dodała współautorka badania, Marine Olivetta.
Naukowcy mają nadzieję, że dalsze badania nad Chromosphaera perkinsii pozwolą lepiej zrozumieć mechanizmy stojące za przejściem od jednokomórkowych organizmów do form wielokomórkowych.