Przypomnijmy, że 20 grudnia 2023 roku Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali prawomocnie skazani przez Sąd Okręgowy w Warszawie na dwa lata więzienia w związku z tzw. aferą gruntową, w czasach, gdy Kamiński był szefem CBA, a Wąsik jego zastępcą.
Następnego dnia, 21 grudnia, marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował o wygaszeniu ich mandatów poselskich. Z kolei prezydent Andrzej Duda zwracał uwagę na to, że w 2015 roku zastosował prawo łaski wobec polityków PiS, na których wówczas ciążył nieprawomocny wyrok sądu pierwszej instancji.
Po decyzji Szymona Hołowni, zarówno Kamiński jak i Wąsik odwołali się do Sądu Najwyższego. Już wiadomo, że Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego rozpatrzy tę sprawę 10 stycznia 2024 r. Dotyczy ona jednak tylko kwestii proceduralnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podkreślał Krzysztof Śmiszek, wiceminister sprawiedliwości w TVN24, "warszawskie zakłady karne są już przygotowane na przyjęcie pana Wąsika i Kamińskiego". W jaki sposób będą tam traktowani? W grudniu zapytaliśmy autora bloga "Służba Więzienna Okiem Klawisza" o to, co może czekać polityków, jeśli trafiliby do zakładu karnego.
Więźniowie pod specjalnym nadzorem. Adwokat zabrała głos ws. Kamińskiego i Wąsika
Teraz głos w tej sprawie zabrała adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram, która także przyznała, że Wąsik i Kamiński mogą być specjalnie chronieni.
Jeśli więzień zagraża sam sobie, więzień zagraża innego więźniowi lub też inni więźniowie zagrażają jego bezpieczeństwu - i tu z racji sprawowanych przez Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika funkcji możemy powiedzieć, że jest to trzecia kategoria - to warunki odsiadywania kary będą inne. Będą one szczególnie monitorowane, będzie to cela jednoosobowa, sami osadzeni będą szczególnie chronieni - podkreśliła dla TVN24.
W takim wypadku, cele mieszkalne oraz miejsca i pomieszczenia wyznaczone do: pracy, nauki, przeprowadzania spacerów, widzeń, odprawiania nabożeństw, spotkań religijnych i nauczania religii są specjalnie zabezpieczone. Cele mieszkalne pozostają zamknięte całą dobę i są częściej kontrolowane.
Co więcej, poruszanie się skazanych po terenie zakładu karnego odbywa się pod wzmocnionym dozorem i jest ograniczone tylko do niezbędnych potrzeb.
Przypomnijmy, że według polskiego prawa, "powierzchnia w celi mieszkalnej, przypadająca na skazanego, wynosi nie mniej niż 3 m2".
Skazani otrzymują trzy razy dziennie napój i posiłki o odpowiedniej wartości odżywczej, w tym co najmniej jeden posiłek gorący. Wartość energetyczna posiłków, w ramach dziennego wyżywienia osadzonych zawiera nie mniej niż 2800 kcal dla osadzonych do 18. roku życia oraz 2600 kcal dla pozostałych osadzonych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.