Asteroida YR4, odkryta pod koniec grudnia 2024 roku, rozpala wyobraźnię naukowców. Choć zagrożenie, że mająca wielkość Statuy Wolności skała uderzy w Ziemię są minimalne, ogromne poruszenie wywołała informacja, że prawdopodobieństwo kolizji wzrasta. Początkowo mówiono, że YR4 może spaść na Ziemię w 2023 roku, a "szanse" na taki scenariusz wynoszą 1,2 procenta. Teraz jednak naukowcy z NASA zwiększyli prawdopodobieństwo kolizji do 2,3 procenta.
YR4 uderzy w Księżyc? Naukowcy o skutkach dla Ziemi
Pod uwagę brany jest jednak także inny scenariusz. Okazuje się, że asteroida YR4 może również uderzyć w naszego naturalnego satelitę, czyli Księżyc. Naukowcy uważają jednak, iż jest to jeszcze mniej prawdopodobne niż w przypadku kolizji z Ziemią. Prawdopodobieństwo ocenia się na 0,3 procenta. Tak uważa David Rankin, inżynier operacyjny w Catalina Sky Survey na Uniwersytecie Arizony, cytowany przez unilad.com. Na szczęście taka kolizja nie skutkowałaby dużym zagrożeniem dla naszej planety.
Jest możliwość, że wyrzuciłoby to pewien materiał, który mógłby uderzyć w Ziemię, ale bardzo wątpię, że stanowiłoby to jakiekolwiek większe zagrożenie - ocenia Rankin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bylibyśmy całkowicie bezpieczni na Ziemi. Niektóre małe fragmenty wyrzucone w przestrzeń mogłyby dotrzeć do Ziemi, ale byłyby całkowicie nieszkodliwe - dodaje z kolei Gareth Collins z Imperial College London.
Prawdopodobnie kawałki lecące w stronę Ziemi nie dotarłyby na jej powierzchnię - spaliłyby się w naszej atmosferze. Badacze uważają, że nie ma sensu także podejmowanie prób rozbicia asteroidy YR4 przez wysłanie niszczycielskiej satelity. Wówczas wiele odłamków mogłoby stanowić dla nas zagrożenie.
Dziewięć państw w "korytarzu ryzyka". Scenariusz uderzenia YR4 w Ziemią
A co, jeśli YR4 uderzy w Ziemię? W ostatnim czasie powstała symulacja, która pokazuje, że duże miasto zostałoby całkowicie zniszczone przez skałę. Jej uderzenie spowodowałoby katastrofę na obszarze w promieniu 50 kilometrów.
Czytaj także: Co, jeśli YR4 uderzy w Ziemię? Pokazali symulację
Naukowcy stworzyli także tzw. "korytarz ryzyka". Obszar, gdzie może uderzyć YR4, obejmuje linię od Ameryki Południowej, przez Ocean Spokojny, południową Azję, Morze Arabskie aż po Afrykę. Jest dziewięć państw, gdzie może spaść asteroida - Indie, Pakistan, Bangladesz, Etiopia, Sudan, Nigeria, Wenezuela, Kolumbia i Ekwador. Należy jednak pamiętać, że zagrożenie jest naprawdę minimalne.