Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Rafał Strzelec
Rafał Strzelec | 

Co, jeśli YR4 uderzy w Księżyc? Badacze o skutkach dla Ziemi

16

Asteroida YR4 wywołała intelektualne wzmożenie wśród naukowców. Badacze analizują, co się stanie, jeśli w 2032 roku uderzy w Ziemię. Jest to mało prawdopodobne, ale istnieje także alternatywny scenariusz. Otóż YR4 może mieć również kolizję z Księżycem. Wiadomo, jakie byłyby skutki takiego zdarzenia dla Ziemi.

Co, jeśli YR4 uderzy w Księżyc? Badacze o skutkach dla Ziemi
YR4 uderzy w Księżyc? Naukowcy o skutkach dla Ziemi (Getty Images, X, MetaBallStudios, NurPhoto)

Asteroida YR4, odkryta pod koniec grudnia 2024 roku, rozpala wyobraźnię naukowców. Choć zagrożenie, że mająca wielkość Statuy Wolności skała uderzy w Ziemię są minimalne, ogromne poruszenie wywołała informacja, że prawdopodobieństwo kolizji wzrasta. Początkowo mówiono, że YR4 może spaść na Ziemię w 2023 roku, a "szanse" na taki scenariusz wynoszą 1,2 procenta. Teraz jednak naukowcy z NASA zwiększyli prawdopodobieństwo kolizji do 2,3 procenta.

YR4 uderzy w Księżyc? Naukowcy o skutkach dla Ziemi

Pod uwagę brany jest jednak także inny scenariusz. Okazuje się, że asteroida YR4 może również uderzyć w naszego naturalnego satelitę, czyli Księżyc. Naukowcy uważają jednak, iż jest to jeszcze mniej prawdopodobne niż w przypadku kolizji z Ziemią. Prawdopodobieństwo ocenia się na 0,3 procenta. Tak uważa David Rankin, inżynier operacyjny w Catalina Sky Survey na Uniwersytecie Arizony, cytowany przez unilad.com. Na szczęście taka kolizja nie skutkowałaby dużym zagrożeniem dla naszej planety.

Jest możliwość, że wyrzuciłoby to pewien materiał, który mógłby uderzyć w Ziemię, ale bardzo wątpię, że stanowiłoby to jakiekolwiek większe zagrożenie - ocenia Rankin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dotknęły go dwa pożary. "Boję się zapalniczką przypalać papierosa"
Bylibyśmy całkowicie bezpieczni na Ziemi. Niektóre małe fragmenty wyrzucone w przestrzeń mogłyby dotrzeć do Ziemi, ale byłyby całkowicie nieszkodliwe - dodaje z kolei Gareth Collins z Imperial College London.

Prawdopodobnie kawałki lecące w stronę Ziemi nie dotarłyby na jej powierzchnię - spaliłyby się w naszej atmosferze. Badacze uważają, że nie ma sensu także podejmowanie prób rozbicia asteroidy YR4 przez wysłanie niszczycielskiej satelity. Wówczas wiele odłamków mogłoby stanowić dla nas zagrożenie.

Dziewięć państw w "korytarzu ryzyka". Scenariusz uderzenia YR4 w Ziemią

A co, jeśli YR4 uderzy w Ziemię? W ostatnim czasie powstała symulacja, która pokazuje, że duże miasto zostałoby całkowicie zniszczone przez skałę. Jej uderzenie spowodowałoby katastrofę na obszarze w promieniu 50 kilometrów.

Naukowcy stworzyli także tzw. "korytarz ryzyka". Obszar, gdzie może uderzyć YR4, obejmuje linię od Ameryki Południowej, przez Ocean Spokojny, południową Azję, Morze Arabskie aż po Afrykę. Jest dziewięć państw, gdzie może spaść asteroida - Indie, Pakistan, Bangladesz, Etiopia, Sudan, Nigeria, Wenezuela, Kolumbia i Ekwador. Należy jednak pamiętać, że zagrożenie jest naprawdę minimalne.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kalisz: 5-latek wjechał w samochód i zaginął. Dramatyczny apel policji
Absurdalne zachowanie Świątek. Przegrała i okazała brak szacunku wobec trenera
Czeska alpejka wybudzona ze śpiączki farmakologicznej. Co z jej stanem zdrowia?
Na jego pole spadł fragment rakiety Falcon. "Pieniądze by się przydały"
Zaufanie do Zełenskiego wciąż wysokie. Kijowski Instytut Socjologii: słowa Trumpa to manipulacja
Podsyp tym rododendrony. Wiosną będą uginać się od kwiatów
Sepsa, a nawet śmierć. Tym dla pacjentów onkologicznych mogą się skończyć niewyleczone zęby
Tak przedłużysz świeżość wędzonej ryby. Prosty sposób
"Druga armia świata". Oto, kogo Rosjanie wysyłają na front
Odkrycie chińskich naukowców. Pomoże przetrwać wybuch nuklearny?
Dodaj do ciasta na pączki. Wyjdą miękkie i puszyste
Twierdzi, że jest Madeleine McCann. Polka zatrzymana. Prawnik zabrał głos
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić