W areszcie na warszawskim Grochowie przebywa ok. 650 osób, z czego większość stanowią kobiety. W celach panują skromne warunki, więźniowie mają do dyspozycji łóżko, stolik z krzesłem, a także telewizor.
Rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie informuje, że placówka organizuje różne programy resocjalizacji przygotowujące skazanych do poprawnego funkcjonowania w warunkach wolnościowych.
- Istotnym elementem readaptacji społecznej są organizowane kursy zawodowe, wyposażające uczestników w wiedzę teoretyczną i praktyczną, potwierdzoną świadectwami ich ukończenia. Kursy umożliwiają osadzonym naukę zawodu - czytamy na stronie aresztu na warszawskim Grochowie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
O jakich zawodach mowa? Osadzeni mają w czym wybierać. W ofercie kursów dla osadzonych znajduje się: kucharz małej gastronomii, brukarz, fryzjer, konserwator terenów zielonych, florysta, krawiec, opiekun osoby starszej i niepełnosprawnej, operator usług utrzymania czystości.
Ponadto Areszt Śledczy w Warszawie-Grochowie realizuje również projekty dla osób pozbawionych wolności w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 finansowanego ze środków Funduszy Europejskich.
- Aktualnie priorytetowym zadaniem realizowanym przez funkcjonariuszy i pracowników Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie jest oddziaływanie na osadzonych poprzez zatrudnienie, zdobywanie przez nich kwalifikacji zawodowych, utrwalanie nawyku i kultury pracy. Skazane kobiety, oprócz miejsc pracy na terenie jednostki, mają zagwarantowaną możliwość zatrudnienia u kontrahentów zewnętrznych m.in. w WARS S.A. oraz w Mazowieckiej Instytucji Gospodarki Budżetowej MAZOVIA - podkreśla rzecznik aresztu.
W ramach czasu wolnego skazani mogą korzystać z biblioteki, ponadto organizowane są zajęcia kulturalno-oświatowe i sportowe, które odbywają się na boisku sportowym, świetlicy oraz poza terenem jednostki penitencjarnej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.