Widzisz płynący obraz albo ciemne kropki? Wzrok z pomocą mózgu bardzo łatwo nas oszukuje, przez co iluzje optyczne stają się wyczerpującym ćwiczeniem.
Co widzisz na tym obrazku? Hit z TikToka
Bardzo popularne stały się tiktoki dotyczące iluzji optycznych. M.in. Charles Meriot słynie z tego, że publikuje filmiki, które dosłownie bawią się z naszym wzrokiem. Ostatnim hitem jest nagranie, na którym tiktoker pokazuje obrazek przedstawiający mężczyznę, a zdaniem innych pingwina. W zależności od tego, co widać na obrazku, przypisywany jest odbiorcy szereg określonych cech. Ma mieć to związek z pracą mózgu, a przez to również z tym, jak postrzega się iluzję.
Jeśli na obrazku ujrzysz mężczyznę, oznacza to, że masz wielu przyjaciół i lubisz brylować w towarzystwie. Oznacza to także, że masz problemy z podejmowaniem decyzji oraz bezgranicznie ufasz ludziom, co sprawia, że często spotykają cię zawody.
Jeżeli jednak dostrzegasz pingwina, masz wysoko rozwiniętą inteligencję, a gdy podejmujesz decyzje, kierujesz się własną intuicją. Co więcej, nie brakuje ci cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu.
Oszukiwanie mózgu
Jak działa iluzja optyczna? Co sprawia, że część osób widzi coś, co dla drugich jest trudne do uchwycenia? Nasz mózg to świetnie skonstruowany organ, jednak niezwykle łatwo go oszukać. Iluzja to odpowiedź mózgu na nienormalne wzrokowe doświadczenie. Jeśli odbiega ono od pewnych zasad, których mózg zdążył się wcześniej nauczyć, nasze postrzeganie może być błędne.
Fenomen iluzji optycznych jest znany naukowcom od wieków. Spore emocje, jakie temu towarzyszą, sprawiają, że każdy bardzo chętnie chce sprawdzić na własne oczy, czy także zostanie oszukany.
Znaną iluzją jest obrazek ze statycznymi kropkami, które jednak wyglądają tak, jakby ciągle się poruszały. Ruch kropek wywołuje mruganie, a także niewielkie ruchy gałek ocznych.
Inną popularną zagadką jest siatka Hermana, czyli plansza z ciemnoszarymi kwadratami, która sprawia, że nasz mózg widzi czarne kropki pomiędzy nimi. Tak naprawdę jest to jedynie iluzja, która wynika z hamowania obocznego, czyli zaburzenia percepcji światła, które zaś spowodowane jest nierównym rozłożeniem receptorów na siatkówce oka.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.