Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Ten test mówi dużo o ludziach. Co widzisz pierwsze - pingwina czy człowieka?

77

W sieci nie brakuje zagadek, które dzielą czytelników i wywołują prawdziwe burze. Łamigłówki, testy na spostrzegawczość czy iluzje optyczne to interesujące dla internatów treści. Każdy chce się sprawdzić i podzielić tym, co zaobserwował oraz jak rozwiązał zagadkę.

Ten test mówi dużo o ludziach. Co widzisz pierwsze - pingwina czy człowieka?
Zagadki w sieci. Co widzisz na tym obrazku? (TikTok)

Widzisz płynący obraz albo ciemne kropki? Wzrok z pomocą mózgu bardzo łatwo nas oszukuje, przez co iluzje optyczne stają się wyczerpującym ćwiczeniem.

Co widzisz na tym obrazku? Hit z TikToka

Bardzo popularne stały się tiktoki dotyczące iluzji optycznych. M.in. Charles Meriot słynie z tego, że publikuje filmiki, które dosłownie bawią się z naszym wzrokiem. Ostatnim hitem jest nagranie, na którym tiktoker pokazuje obrazek przedstawiający mężczyznę, a zdaniem innych pingwina. W zależności od tego, co widać na obrazku, przypisywany jest odbiorcy szereg określonych cech. Ma mieć to związek z pracą mózgu, a przez to również z tym, jak postrzega się iluzję. 

Trwa ładowanie wpisu:tiktok

Jeśli na obrazku ujrzysz mężczyznę, oznacza to, że masz wielu przyjaciół i lubisz brylować w towarzystwie. Oznacza to także, że masz problemy z podejmowaniem decyzji oraz bezgranicznie ufasz ludziom, co sprawia, że często spotykają cię zawody.

Jeżeli jednak dostrzegasz pingwina, masz wysoko rozwiniętą inteligencję, a gdy podejmujesz decyzje, kierujesz się własną intuicją. Co więcej, nie brakuje ci cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu. 

Oszukiwanie mózgu

Jak działa iluzja optyczna? Co sprawia, że część osób widzi coś, co dla drugich jest trudne do uchwycenia? Nasz mózg to świetnie skonstruowany organ, jednak niezwykle łatwo go oszukać. Iluzja to odpowiedź mózgu na nienormalne wzrokowe doświadczenie. Jeśli odbiega ono od pewnych zasad, których mózg zdążył się wcześniej nauczyć, nasze postrzeganie może być błędne. 

Fenomen iluzji optycznych jest znany naukowcom od wieków. Spore emocje, jakie temu towarzyszą, sprawiają, że każdy bardzo chętnie chce sprawdzić na własne oczy, czy także zostanie oszukany. 

Znaną iluzją jest obrazek ze statycznymi kropkami, które jednak wyglądają tak, jakby ciągle się poruszały. Ruch kropek wywołuje mruganie, a także niewielkie ruchy gałek ocznych. 

Siatka Hermana iluzja optyczna
Siatka Hermana (Getty Images, Neslihan Gorucu)

Inną popularną zagadką jest siatka Hermana, czyli plansza z ciemnoszarymi kwadratami, która sprawia, że nasz mózg widzi czarne kropki pomiędzy nimi. Tak naprawdę jest to jedynie iluzja, która wynika z hamowania obocznego, czyli zaburzenia percepcji światła, które zaś spowodowane jest nierównym rozłożeniem receptorów na siatkówce oka.

Zobacz także: W samym bikini na deskorolce. Od polskiej siatkarki trudno oderwać wzrok
Autor: OSK
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić