Bon turystyczny "1000 plus" to program mający na celu wsparcie branży turystycznej. Najprawdopodobniej większość Polaków w tym roku zdecyduje się na wczasy krajowe. Będzie to uwarunkowane przede wszystkim obawą przed podróżą za granicę oraz częściowymi ograniczeniami w poruszaniu się pomiędzy państwami.
Wsparcie finansowe na wakacje będzie skierowane jedynie do osób, które są zatrudnione na umowie o pracę. Dodatkowo, ich wynagrodzenie widoczne na umowie nie może przekraczać przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Oznacza to, że z bonu turystycznego skorzystają te osoby, które zarabiają maksymalnie 5200 złotych brutto.
Ma być to bon dla osób mniej lub średnio zarabiających. Musieliśmy dokonać jakiegoś wyboru, to jest kompromis - komentował Andrzej Gut-Mostowy.
Bon turystyczny 1000 plus. Nowe szczegóły
Wiceminister rozwoju przekazał nowe szczegóły dotyczące programu "1000 plus". Pieniądze przeznaczone na ten program nie będą wypłacane bezpośrednio na konto pracownika, któremu przysługuje wsparcie. Będą one realizowane w formie kart przedpłaconych (prepaid), którymi będzie można zapłacić w biurze podróży lub bezpośrednio w obiekcie noclegowym (jeżeli posiada terminal płatniczy).
Chcemy ukierunkować przeznaczenie tego bonu na wydatki turystyczne konsumpcyjne - czyli branża noclegowa lub wszystkie powiązane z turystyką usługi takie jak biura podróży, usługi przewodnickie. Dlatego biura będą mogły przygotowywać różnego rodzaju pakiety - wyjaśnił wiceminister na łamach gazeta.pl.
Wielu Polaków skorzysta. Według szacunków, ze wsparcia będzie mogło skorzystać 7 milionów Polaków, a więc 60 proc. wszystkich pracujących. Koszt programu ma wynieść około 7 miliardów złotych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.