Sezon na grzybobranie w Polsce dobiegł końca. Podstawową zasadą jest zbieranie tylko i wyłącznie owocników grzybów, które dobrze znamy. Nie należy zbierać osobników zbyt młodych, bo to utrudnia określenie gatunku oraz zbyt starych, które z kolei mogą być toksyczne. W lasach występują także grzyby, które są trudne do zidentyfikowania. Wiele z nich jest jeszcze nieodkrytych.
Warto pamiętać, że to organizmy wszechobecne, w zdecydowanej większości zupełnie dla nas niewidoczne, rozwijające się na praktycznie każdym możliwym podłożu. Owocniki, które zachwycają kształtami i kolorami, to jedynie "czubki góry lodowej" - podkreślają na swoim profilu na Facebooku Lasy Państwowe.
Zdjęcia grzybów na drzewie. Co za widok
Oprócz tego w mediach społecznościowych pokazano zdjęcia, na których grzyby rosły na jednym, martwym pniu niedużego drzewa. Grzybnia od dawna przerasta drewno, rozkładając je i trawiąc, a my na zewnątrz możemy podziwiać olbrzymią różnorodność form owocników.
Jak tłumaczyła dla PAP dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak, w polskich lasach występuje 1,4 tys. gatunków grzybów jadalnych, choć tylko 47 z nich jest, zgodnie z prawem, dopuszczonych do obrotu produkcji przetworów grzybnych. 117 gatunków jest pod ochroną i tych grzybów nie wolno w lasach zbierać. Za ich sprzedaż można zostać dotkliwie ukaranym. Jeśli nie będziemy przestrzegali zasad, możemy dostać mandat w wysokości 500 zł.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.