W opublikowanym przez Watykan komunikacie podkreślono, że te modlitwy są wyrazem "uczuć Ludu Bożego" wobec Ojca Świętego. Inicjatywa stanowi odpowiedź na sytuację zdrowotną papieża, który przebywa w rzymskiej Poliklinice Gemelli.
Pierwszej modlitwie różańcowej będzie przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin. Jego obecność podkreśla znaczenie tego wydarzenia dla całego Kościoła i jedności wiernych.
Jak podaje PAP, Watykan poinformował, że papież Franciszek jest przytomny i kontynuuje terapię. Wierni na całym świecie są zachęcani do duchowego łączenia się z uczestnikami modlitw w Rzymie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Codzienne modlitwy na placu Świętego Piotra mają na celu zjednoczenie Kościoła w intencji szybkiego powrotu do zdrowia Ojca Świętego.
Lekarz komentuje wieści o zdrowiu papieża
Przypominamy, że w piątek 14 lutego papież Franciszek został przyjęty do rzymskiej Polikliniki Gemelli, gdzie przeszedł badania związane z pogarszającym się zapaleniem oskrzeli. Potwierdzono infekcję dróg oddechowych, przeanalizowano i zmodyfikowano leczenie farmakologiczne.
Bardziej szczegółowe badania wykazały jednak, że zapalenie oskrzeli zdążyło rozwinąć się do obustronnego zapalenia płuc.
W sobotę 22 lutego poinformowano, że papież znajduje się w "stanie krytycznym": wymagał podania tlenu z powodu kryzysu oddechowego na tle astmatycznym oraz transfuzji krwi - niezbędnej z powodu stwierdzonej anemii i małopłytkowości.
Na obecny stan papieża może mieć wpływ wiele czynników, na czele z jego historią medyczną. W lipcu 2021 roku papież przeszedł operację usunięcia części jelita grubego w wyniku ciężkiego zwężenia uchyłka okrężnicy. Dwa lata później, w 2023 roku, miała miejsce operacja przepukliny jamy brzusznej. Wyjątkowo istotnym aspektem jest jednak przebyta w młodości operacja częściowego usunięcia płuca.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.