W lasach obserwuje się rosnącą liczbę obcych gatunków, które zajmują nowe terytoria. Często konkurują z rodzimymi zwierzętami o pokarm. Wśród tych przybyszy można znaleźć jenoty.
Ostatnio jenoty coraz częściej pojawiają się w Nadleśnictwie Dojlidy w województwie podlaskim. Dwa osobniki zostały nawet uchwycone na nagraniu w godzinach nocnych. Są one obecnie najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem inwazyjnym w Polsce.
Preferują lasy liściaste lub mieszane w pobliżu zbiorników wodnych. Potrafią zamieszkiwać nisko położone dziuple czy wnęki wiatrołomów. Nie gardzą również mieszkaniami z rynku wtórnego, często zajmując lisie i borsucze nory - przekazuje w komunikacie Anna Stypułkowska z Nadleśnictwa Dojlidy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jenoty prowadzą nocny tryb życia, co sprawia, że zdecydowanie łatwiej jest natrafić na ich tropy niż zobaczyć same zwierzęta. Ślady jenotów mają charakterystyczny, zaokrąglony kształt, szeroko rozstawione palce oraz wyraźnie odciśnięte pazury.
Świetnie radzą sobie również pod wodą. Takie umiejętności pomagają im w zdobywaniu pokarmu, który stanowią drobne ssaki, płazy, gady, owady, ptasie jaja, rośliny, a nawet padlina - dodaje Anna Stypułkowska.
Jenoty w Polsce
Jenot to drapieżnik z rodziny psowatych, który jako jedyny przedstawiciel tej rodziny zapada w sen zimowy. Ponadto jenoty mają zdolność wspinania się po drzewach, co nie tylko ułatwia im zdobywanie pożywienia, ale również znacząco utrudnia ich obserwację przez ludzi.
Jenoty pochodzą z południowo-wschodniej Azji, a ich obecność w Polsce została po raz pierwszy odnotowana w 1955 roku w Puszczy Białowieskiej. Gatunek ten przybył do naszego kraju z Litwy, Białorusi i Ukrainy, gdzie wcześniej zadomowił się i rozprzestrzenił. W Polsce jenoty szybko się adaptowały do lokalnych warunków, a ich populacja wciąż rośnie. Średnia długość życia jenota wynosi około 3 lat.