Amerykańscy lekarze coraz częściej opisują pacjentów, którzy przychodzą do nich z purpurowymi, fioletowymi i czerwonymi zmianami na palcach u stóp. Szczególnie często występuje to u dzieci i nastolatków, które również najłagodniej przechodzą zakażenie koronawirusem.
Rzeczywiście u wielu spośród pacjentów z tym objawem stwierdzana jest później obecność wirusa SARS-CoV-2. Nierzadko nie wykazują oni jednak żadnych typowych symptomów choroby, jak suchy kaszel, płytki oddech czy gorączka.
Wygląda jednak na to, że u niektórych osób, które chorobę przechodzą generalnie bezobjawowo, wykryć ją można właśnie po tych zmianach. Dr Lindy Fox z Uniwersytetu Kalifornijskiego mówiła telewizji Fox 5, że widziała już bardzo wielu pacjentów z podobnymi problemami.
Dermatolodzy zmagają się z zalewem osób pytających: "co to za purpurowe zmiany na moich palcach u nóg i rąk? - mówi dr Fox - To znak, że COVID-19 jest w naszym społeczeństwie znacznie powszechniejsze, niż nam się wydawało.
Nowy objaw koronawirusa?
Zjawisko to zostało pierwszy raz opisane w Europie, zwłaszcza w krajach o dużej ilości zarażeń koronawirusem, Hiszpanii Francji i Włoszech. Według niektórych specjalistów może to pokazywać w jak szybkim tempie szerzy się ta choroba.
Według wielu lekarzy, pojawianie się wysypki i przebarwień skóry jest charakterystyczne dla walki organizmu z niektórymi typami infekcji, szczególnie z wirusami atakującymi układ oddechowy. Powodem są często tworzące się wówczas mikrozakrzepy w naczyniach krwionośnych stóp.
Występowanie wysypki i zmian na skórze przy infekcjach wirusowych nie jest rzadkością - mówił pulmonolog Humberto Choi, serwisowi Daily Mail.
Problemem jest jednak to, że "covidowe palce" nie wykazują właściwie żadnego konkretnego wzorca wysypki czy typowego koloru przebarwień. Mogą być więc one być równie dobrze wynikiem zakażenia innymi wirusami. Z całą pewnością jednak warto w tej sytuacji zgłosić się do lekarza, by upewnić się, co powoduje zmiany na skórze. Szczególnie, że nawet jeśli okaże się to u nas jedynym symptomem koronawirusa, to unikniemy w ten sposób zarażania innych.
Zobacz także: Koronawirus, a klimatyzacja. Nowe dane na temat rozprzestrzeniania się choroby
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.