Praktycznie na każdym cmentarzu, a zwłaszcza na większych nekropoliach, zauważyć możemy ławeczki postawione przy grobie. Bez wątpienia się przydają - żeby usiąść i odpocząć, powspominać bliskich, ale też odłożyć rzeczy, które mamy ze sobą - znicze, wieńce, czy też przybory do sprzątania. Bywa też, że taka ławeczka jest wyposażona w niewielki schowek, w którym możemy przechować narzędzia do sprzątania albo wkłady do zniczy.
Czytaj także: Polska kochała go w "Znachorze". Oto jak wygląda grób
Ławeczki są dostępne na rynku w różnych modelach i cenach - również tych bardziej przystępnych. Ich instalację na cmentarzu oferuje też wiele firm, które na co dzień zajmują się sprzątaniem grobów. I chociaż rozwiązanie to może się nam wydać bardzo praktyczne, to nie znaczy że jest legalne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Każdy z cmentarzy dysponuje swoim regulaminem, a w nim jest określone to, jak możemy zagospodarować otoczenie grobu. O tym, gdzie możemy ustawić ławkę, decyduje chociażby wielkość kwatery, jaka została nam udostępniona. Ławeczka nie może zostać zainstalowana poza jej granicami. Nie może też utrudniać przejścia do innych grobów w okolicy.
Ławeczka może zniknąć
Jeśli ławeczka, którą ustawiliśmy, okaże się być sprzeczna z regulaminem cmentarza, może zostać usunięta przez służby porządkowe. Dlatego zanim ją zainstalujemy, dobrze jest zajrzeć do administracji cmentarza i o to zapytać. Bo w momencie ustawiania ławeczki zapewne nikt nas nie powstrzyma, ale dzięki wizycie w administracji będziemy mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko zgodnie z przepisami.
Kolejnymi kwestiami, które powinniśmy uzgodnić z administracją jest np. wymiana pomnika. To może zaskoczyć, ale cmentarze mają swoje ustalenia odnośnie tego, jak powinny wyglądać nagrobki czy nawet rośliny, jakie wolno sadzić na cmentarzu. To ma pomóc zadbać o estetykę nekropolii.