Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, opublikowanych w roczniku "Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia" za 2023 rok, liczba alumnów w seminariach diecezjalnych spadła z 1,2 tys. w 2022 r. do 1039 w 2023 r. Prof. Krzysztof Koseła z Uniwersytetu Warszawskiego stwierdził, że taki spadek, wynoszący 10 punktów procentowych, jest znaczący, ale powiązany z ogólną sytuacją demograficzną w Polsce.
Prof. Koseła zauważa, że rozwój technologii przyczynia się do zmniejszania uczestnictwa Polaków w życiu wspólnotowym. "Wraz z dynamicznym rozwojem nowych technologii Polacy w coraz mniejszym stopniu uczestniczą we wspólnotach jako takich" – podkreślił Koseła w rozmowie z PAP. Stwierdził, że realne relacje są zastępowane przez wirtualne, co wpływa na tworzenie trwałych związków.
Dane pokazują, że w 2023 r. wskaźnik dominicantes (osób chodzących w niedzielę do kościoła) wyniósł 29,2 proc., co jest delikatnym spadkiem w porównaniu do 2022 r. (29,5 proc.). Z kolei comunicantes (przyjmujących komunię) odnotowały wzrost do 14,2 proc. w 2023 r. z 13,9 proc. rok wcześniej. "Wzrost liczby osób przystępujących do komunii świadczy o większej dojrzałości duchowej Polaków" - powiedział PAP prof. Koseła.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Malejąca liczba dzieci uczestniczących w lekcjach religii
Zmiany społeczne wpływają na podejście młodzieży do religii. W 2023 r. 78,6 proc. uczniów uczęszczało na lekcje religii, co jest spadkiem w porównaniu do poprzednich lat. Socjolog zauważył, że młodzież jest bardziej krytyczna wobec nauczania Kościoła, szczególnie w dużych miastach jak Warszawa czy Wrocław.
Spadek liczby uczniów na lekcjach religii dotyczy przede wszystkich szkół ogólnokształcących — największy w Warszawie i Wrocławiu — jest efektem zmian cywilizacyjnych, na które młodzież jest wyczulona. Bardziej krytycznie niż dorośli ocenia ona nauczanie Kościoła katolickiego dotyczące aborcji oraz działania władz kościelnych wobec seksualnych przestępstw popełnionych przez duchownych — powiedział socjolog.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.