Intensywne zmiany pogody w Polsce stały się już stałym elementem. Niestety ich cechą charakterystyczną są częste zalania, ponieważ ze względu na zazwyczaj występujące wtedy susze, ziemia nie jest w stanie wchłaniać tak dużej ilości wody w krótkim czasie. Z tego też powodu na ulicach czy polach tworzą się wielkie kałuże.
Zmiany pogodowe na przestrzeni lat doskonale widać w statystykach firm ubezpieczeniowych. Wynika z nich, że podtopienia i powodzie są coraz częstsze, przez co wzrasta liczba zgłoszeń. Zauważa to WARTA, która powołuje się na raport "Klimat rosnących strat. Rola ubezpieczeń w ochronie klimatu i transformacji energetycznej".
Jego twórcy podkreślają, że w 2021 roku zgłoszenia były 62, a wartość wypłat wynosiła wówczas 970 mln zł. Dla porównania zaledwie 5 lat wcześniej zgłoszeń dotyczących tych samych zjawisk było ponad połowę mniej. Wartość wypłacanych odszkodowań również była niższa, ponieważ wyniosła 289 mln zł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zauważalny wzrost występowania szkód z tytułu zalań i podtopień
Na przestrzeni ostatniej dekady widzimy wyraźny wzrost częstości szkód tzw. pogodowych. Wiąże się to z widocznymi zmianami klimatu, a co za tym idzie, coraz częstszymi zjawiskami anomalii pogodowych - mówi Interii Iwona Mazurek z ubezpieczalni WARTA.
Jak zauważa jednak PZU, największa ilość zgłoszeń na temat zalań nieruchomości dotyczy nieszczelności instalacji, jak np. pęknięcie rur. Nie zmienia to jednak faktu, że jak zauważa inna ubezpieczenia, szkody spowodowane przez zjawiska pogodowe stanowią około 20-25 proc. wszystkich zdarzeń.
Dlatego też wiele firm jest przygotowanych i wiedząc o gwałtownych zjawiskach, uruchamiają specjalne narzędzia, by jak najszybciej pomóc poszkodowanym klientom. W tym celu wysyłane są, chociażby wnioski, gwarantujące natychmiastową wypłatę zaliczki.
W praktyce wygląda to tak, że do klientów z najbardziej poszkodowanych rejonów wysyłamy wiadomość z informacją, jak postępować w przypadku szkody, i przekierowaniem do naszego formularza zgłoszenia szkody online, aby ubezpieczony mógł błyskawicznie wysłać do nas zgłoszenie - wyjaśnia portalowi Interia LINK4.
Czytaj także: Fenatanyl zmienia ludzi w zombie. Porażające dane z USA
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.