Naukowcy pobrali próbki 100 pacjentów z dwóch szpitali w Hongkongu. Postanowili sprawdzić, jak duży wpływ na wyzdrowienie ma stan jelit pacjentów.
Skład mikrobiomu jelitowego u pacjentów z COVID-19 znacznie się zmienił w porównaniu z osobami bez COVID-19, niezależnie od tego, czy pacjenci otrzymywali leki - stwierdzili badacze, którzy wyniki opublikowali w Gut British Medical Journal.
Pacjenci mieli zaburzoną mikroflorę nawet 30 dni po ustąpieniu COVID-19. Jak twierdzą naukowcy, to może być wytłumaczeniem, dlaczego niektóre objawy towarzyszą chorym jeszcze długo po ustąpieniu choroby.
Wnioski dotyczyły także samego przebiegu choroby, który z powodu stanu mikroflory może mieć różny przebieg. Być może pacjenci z lepszym stanem jelit są w stanie przejść koronawirusa niemal bezobjawowo.
Wyniki sugerują, że skład mikroflory jelitowej jest powiązany z wielkością odpowiedzi immunologicznej na COVID-19 i późniejszym uszkodzeniem tkanek, a zatem może odgrywać rolę także w regulacji nasilenia choroby - stwierdzili badacze.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.