Komenda Główna Policji podejmuje działania mające zaradzić kryzysowi kadrowemu, jaki dotknął największą służbę mundurową w Polsce. Jak informuje RMF FM, trwają właśnie analizy co do otwarcia rekrutacji w policji dla cudzoziemców.
Ta zmiana ma przede wszystkim na celu pomoc w rozpoznaniu kulturowych uwarunkowań migrantów przebywających w Polsce oraz zrozumienie specyfiki przestępczości wśród tych grup.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z uwagi na zmieniającą się strukturę przestępczą spowodowaną wojną w Ukrainie, szczególnym zainteresowaniem policji są obywatele Ukrainy, Białorusi, Gruzji i innych państw.
Planuje się zatrudnienie cudzoziemców na etaty w policji oraz kontrakty jako konsultantów, lecz decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Z informacji RMF FM wynika, że aktualnie trwa analiza rozwiązań stosowanych w innych krajach.
Sprawdź też: Gigantyczne asteroidy zmierzają w stronę Ziemi. Zdaniem ekspertów są potencjalnie niebezpieczne
Policja ma coraz większy problem z kadrami. Wakatów jest nawet 11-12 tys. Policyjne związki zawodowe biją na alarm, że może zacząć brakować blisko 20 tysięcy policjantów.
Resort spraw wewnętrznych sporządził nowy projekt rozporządzenia, jaki ma umożliwić zatrudnienie emerytowanych mundurowych do policji. Takich powracających kandydatów, nie będą wykluczały nawet otyłość, jaskra, a także przebyty zawał.
Według wielu rozmówców do pracy w zawodzie mundurowego nie gną nowi, młodzi pracownicy, ze względu na wizerunek i niezadowalające zarobki.
Upadający w ostatnich latach wizerunek policji, koszty życia i mieszkań w największych miastach oraz to, że dziś panuje rynek pracownika, a nie pracodawcy. Policja w tych ośrodkach przestała być konkurencyjnym miejscem pracy i należy tu pilnie szukać rozwiązań - wskazuje dla TVN24.pl młodszy inspektor Andrzej Szary.
Przeczytaj również: Masakra w Sydney. Świadkowie mówią o rzezi. "Myślałam, że umrę"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.