Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Cyberprzemoc wobec nauczycieli. Rosnący problem w polskich szkołach

7

9 proc. nauczycieli w Polsce doświadcza cyberprzemocy ze strony uczniów lub ich rodziców, wynika z badań dr. hab. Łukasza Tomczyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, cytowanych przez Polską Agencję Prasową.

Cyberprzemoc wobec nauczycieli. Rosnący problem w polskich szkołach
Nauczyciele coraz częściej padają ofiarom cyberprzemocy (Getty Images, skynesher)

Badanie objęło 700 nauczycieli, z których 9 proc. przyznało, że w ciągu ostatniego roku doświadczyło cyberataków. W Polsce pracuje ok. 700 tys. nauczycieli, co oznacza, że dziesiątki tysięcy z nich mogą być narażone na cyberprzemoc. Często nauczyciele nie są świadomi, że stają się ofiarami, ponieważ nie korzystają z mediów społecznościowych, gdzie często dochodzi do takich ataków.

Z badań wynika, że nauczyciele religii i matematyki są bardziej narażeni na cyberataki niż inni. Mężczyźni częściej niż kobiety stają się ofiarami, a problem jest bardziej powszechny w szkołach zawodowych niż w liceach. Nauczyciele starszych klas również częściej doświadczają cyberprzemocy niż ci pracujący w przedszkolach.

Cyberprzemoc, której doświadczają nauczyciele, przybiera różne formy. Do najczęściej spotykanych należą oczernianie i zniesławienie w internecie — czy to na forach publicznych, czy na zamkniętych forach lub grupach klasowych. Inną formą jest nagrywanie nauczycieli bez ich wiedzy i zgody, także po tym, jak są wcześniej prowokowani przez uczniów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS czeka na decyzję Domańskiego. Poseł PiS: współczuję mu
Cyberbullying przybierał dotąd zwykle bardzo prymitywną formę, jednak dostępność sztucznej inteligencji może sprawić, że ataki na nauczycieli staną się bardziej bolesne i bardziej zaawansowane niż dotąd – ostrzega Łukasz Tomczyk z Uniwersyteteu Jagiellońskiego, cytowany przez PAP.

Cyberprzemoc coraz większym problemem

Eksperci podkreślają, że nauczyciele potrzebują wsparcia i narzędzi do radzenia sobie z cyberprzemocą. Dr Tomczyk podkreśla, że nauczyciele często nie czują się pewnie w świecie cyfrowym, co utrudnia im obronę przed atakami. Wskazuje na potrzebę edukacji w zakresie bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych i znajomości przepisów prawa dotyczących przemocy w sieci.

Obecnie profilaktyka cyberprzemocy skupia się głównie na młodzieży, a nauczyciele są pozostawieni sami sobie. - Średnia wieku nauczycieli w moim badaniu wyniosła 48 lat. To nie są cyfrowi autochtoni — wskazuje dr Tomczyk, apelując o rozwijanie programów wsparcia dla nauczycieli, które pomogą im radzić sobie z cyberprzemocą. Współpraca z kuratoriami i organizacjami nauczycielskimi może przyczynić się do znalezienia skutecznych rozwiązań tego problemu.

Powinniśmy myśleć w przód i wyprzedzać zaistnienie niektórych problemów. Nauczyciel to wymagający zawód, a osób wykonujących ten zawód brakuje. Powinniśmy wychodzić naprzeciw ich problemom i tam, gdzie można — oferować pomoc — konkluduje Tomczyk, cytowany przez PAP.
Autor: AWWA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Tragedia przed sklepem w Ostrowie Wielkopolskim. Nie żyje 60-latek
Tusk zapewnił. Żaden przedstawiciel Izraela nie zostanie zatrzymany
Zabiegi onkologiczne od stycznia w koszyku gwarantowanych. Ekspert tłumaczy
Pracował z Cristiano Ronaldo i nie był dyskretny. Powiedział o olbrzymich pieniądzach
Koniec telefonów w szkołach. Zakaz już obowiązuje
"Popełniłem błąd". Wiceprezydent Częstochowy sam ukarał się "mandatem"
"Dziecko potrąciłam". Policja z Piaseczna pokazała szokujące nagranie
Sieje spustoszenie w sypkich produktach. Wiele osób myli go z molem
Groźby wobec Jerzego Owsiaka. Prokuratura ujawnia
Pierzesz ubrania na lewej stronie? Zobacz, czy to dobry pomysł
Papież Franciszek mówi o "dyplomacji nadziei" i wzywa do zakończenia wojen
6-letnia Daria potrzebuje ponad 2 mln zł na leczenie. "Zabija ją nowotwór"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić